3 2 червня до 1 липня біля Арки Дружби Народів можна більше дізнатись про проекти та досвід європейської співпраці, відвідати різноматнітні виставки, помилуватись компактною електростанцією, послухати виступи музикантів чи вирішити за кого вболівати протягом численних матчів між посольствами європейських країн. Тиждень відвідав один із заходів містечка, створеного за українсько-німецькою ініціативою – Дні демократії, що проходили тут 8-9 червня.
На захист
Темою Днів демократії стала одна з найважливіших тем самої співпраці України з Європейським Союзом – "Демократія, громадянське суспільство та права людини". Саме їй були присвячені численні виставки, лекції, дискусії, покази документальних фільмів та навіть спектакль під назвою "Вдома в Україні".
Андрій – студент-юрист. Він прийшов до містечка аби отримати відповідь на питання "Як захистити свої права при взаємодії з правоохоронними органами?", відповідь на яке відвідувачам надала Асоціація моніторингу дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів.
"Звісно ж, я знаю закони нашої країни, кожен юрист знає їх, і кожен громадянин мав би знати, – пояснює хлопець Тижню. – Але ще знаю, що у нашій країні на ці закони чхають в першу чергу правоохоронці. Тому й хочу послухати, як з ними можна ефективно спілкуватись в українських реаліях. Які, сподіваюсь, завдяки вірним діям колись стануть і справді європейськими…"
Вчать тут захищатись не тільки від правоохоронців, але й від інших негараздів – гендерної нерівності, дискримінації ВІЛ-позитивних, тощо.
Не вирок
До речі, цими днями у "Європейському містечку" бажаючі мають змогу пройти безкоштовне швидке тестування на ВІЛ, вірусний гепатит та інфекції, що передаються статевим шляхом.
Киянка Катерина, взагалі-то, прийшла подивитись короткометражні фільми. Але – вирішила і тест пройти. "Була майже впевнена, що здорова, – каже дівчина. – Так і виявилось. Я дуже обережна, але, знаю, багато людей поводяться інакше… Добре, що у них буде можливість перевіритись. Страшно, звісно ж. Але чим раніше виявиш хворобу – тим більше шансів прожити ще довге щасливе життя. Навіть з ВІЛ. Це ще не вирок!".
Можна у містечку й безкоштовно виміряти артеріальний тиск. На це й зважитись простіше…
Читайте також: Що думають шведи про Київ
Небайдужі
В "Європейському містечку" підіймається безліч питань щодня. Це й питання освіти – від можливості навчання у Європі до європейської практики планування кар'єри та освітніх стандартів; і права людини – від проблеми відмови від дітей до торгівлі людьми; і регіональний розвиток – від належної медичної допомоги у сільській місцевості до енергоефективності; і охорона навколишнього середовища – від захисту лісів до нових систем сортування сміття. Очі розбігаються. Але доречність такого різноманіття тут пояснюють просто.
"Є у світі люди байдужі, зайняті лише своїми справами, – розмірковує Ганна, що працює тут волонтером. – А є небайдужі. І таких людей дуже просто зацікавити чимось новим, розширити їх горизонти. Наприклад, займається людина з величезним серцем захистом прав тварин. Прийде до нас, дізнається більше про проблеми безпритульних – хіба ж їй буде все одно? Ні".
Творимо історію разом
Попереду – ще багато днів в Європейському містечку. Їх темами будуть і сталий економічний розвиток, і стала енергетика, і навчання в Європі, і "Разом до здорового суспільства", і "Урбаністичне бачення – за міста для людей"… Все не перелічити.
Звісно ж, тут ніколи не буде стільки ж людей, скільки у фан-зоні. Але будуть саме ті, кому це потрібно. Люди, які мріють змінити світ на краще й "творити історію разом" – насправді-то, замість гравців футбольних збірних.
Дивіться також: Як відкривали фан-зону у Києві