«Український тиждень» отримав премію «Вільна преса Східної Європи – 2012»

Суспільство
29 Травня 2012, 14:01

Крім «Українського тижня» були відзначені Ольга Романова (відома російська блогерка, що висвітлює ситуацію у в’язницях), Хадіджа Ісмаїлова (азербайджанська журналістка, котра пише про корупцію у вищих ешелонах влади, зокрема президентської сім’ї), Валерій Карбалєвич (незалежний білоруський політичний оглядач, автор книжки «Алєксандр Лукашенка. Політичний портрет»). Премію «Вільна преса Росії-2012» від норвезького фонду «Вільне слово» присуджено чеченському журналу «Дош» (висвітлює теми прав людини, розповідає про те, що насправді відбувається в Кавказькому регіоні). Лауреатів визначило незалежне міжнародне журі, до складу якого входять відомі в Європі журналісти та громадські діячі.

Премія імені Буцеріуса «Вільна преса Східної Європи» присуджується вже втринадцяте. Починаючи з 2000 року її отримують журналісти і засоби масової інформації за незаангажованість, професіоналізм, якість роботи, громадську активність і мужність. Німецький та норвезький фонди ставлять за мету підтримати тих журналістів та медіа, які, попри тиск із боку влади та економічні труднощі, розповідають правду, не піддаються цензурі. Кошти, які виділяються переможцям як премія (цьогорічний її загальний фонд становив €70 тис.), можуть використовуватися вільно, але за умови, що вони безпосередньо витрачатимуться на професійний розвиток видання чи журналіста. «Становище засобів масової інформації у багатьох країнах викликають занепокоєння. Незалежна журналістика у Східній Європі і надалі піддається постійному тискові та погрозам. Газети, журнали й інтернет-платформи у різний спосіб утискають. Але демократія не може розвиватися без свободи слова», – пояснює роль премії імені Буцеріуса почесний редактор газети «Die Zeit» і голова журі конкурсу Тео Зоммер.

Під час церемонії народження лауреатів у своїх промовах перший бургомістр Гамбурга Олаф Шольц, голова фонду «Цайт-Штіфтунг» професор Міхаель Герінг та російський письменник Володимир Сорокін відзначили почастішання випадків застосування прямих репресій і насильства стосовно журналістів в Азербайджані, Росії, Вірменії, Білорусі, Україні. Зокрема, наприкінці того року в Дагестані було розстріляно Хаджимурата Камалова, видавця тижневика «Чорновик» з Махачкали, який був лауреатом премії «Вільна преса Східної Європи – 2011».

Прикметно, що українські медіа і журналісти після 2005 року кілька років поспіль не потрапляли до когорти лауреатів премії. Що, як відзначають у «Цайт-Штіфтунг», свідчило про відсутність в той час проблем зі свободою слова в Україні, однак зі зміною влади ситуація в медіа-сфері суттєво погіршилася. Торік від України лауреатом премії була Наталія Лігачова, шеф-редактор «Телекритики». Цього ж року премію отримав «Український тиждень», номінований німецьким Ґете-Інститутом у Києві.