Остаточні результати голосування будуть відомі не раніше понеділка ввечорі. Поза тим, кілька суспільних тенденцій вже набули очевидності та пристрасно обговорюються в політичних ток-шоу. Якщо успіх соціаліста Франсуа Олланда прогнозували практично всі спотужні соціологічні структури, несподівано високий результат голови Національного Фронту Марін Ле Пен став сюрпризом для багатьох. Щойно очоливши партію, за кількістю зібраних голосів Марін побила рекорд засновника Нацфронту, власного тата Жана-Марі Ле Пена, який в 2002 році вийшов до другого туру президентських перегонів.
“Успіх правих радикалів — це наслідки невірних відповідей на виклики економічної кризи”, – сказав центрист Франсуа Байру відразу після проголошення попередніх результатів. “Результат Ле Пен — виняткова відповідальність нинішньої влади”, – заявив ультра-лівий кандидат Жан-Люк Меланшон. Чинний президент у відповідь миттєво запропонував аж три раунди публічних дебатів: на економічні, соціальні та міжнародні теми. Його суперник, Франсуа Оланд, не поспішає з відповіддю.
Читайте також: Кандидати у президенти Франції про українські європерспективи
Попередні результати першого туру французьких виборів такі: Франсуа Оланд, якому обіцяють перемогу в другому турі, набрав приблизно 28 відсотків голосів. На другій позиції прогнозовано опинився Ніколя Саркозі с 26 відсотками підтримки. Третій результат має Марін Ле Пен — імовірно, до 20 процентів виборців. За нею — лівий радикал Жан-Люк Меланшон з 11 %. Завершує п’ятірку лідерів центрист Франсуа Байру, який у 2007 був на третій позиції.
Участь виборців виявилася відносно високою: майже 80%, що, врешті, не дивно. “Жорстка президентська модель завжди спонукає найвищу активність, – прокоментував журналістам політолог Паскаль Періно. – Велика концентрація влади в одних руках зобов’язує свідомих громадян мобілізуватися більше, ніж під час парламентських та місцевих перегонів. Оскільки від особистості майбутнього президента залежить більше, ніж від позицій політичних партій.”
Хоча остаточних результатів ще немає, другий етап кампанії — вже в розпалі. Виборча ніч — це не стільки аналіз політичних уподобань виборців, скільки конкурс прогнозів на другий тур. Соціологи вже пропонують прогнози результатів майбутнього голосування. Саркозі обіцяють від 46-47 відсотків у другому турі, Олланду, відповідно — 53-54 проценти. Проте, прогнози — це лише припущення. Про їх відносність свідчить бодай той факт, що жодне соціологічне опитування не обіцяло Марін Ле Пен її високих результатів. Як, до речі, й у 2002 році несподіванкою стала участь Жана-Марі Ле Пена в другому турі.
Читайте також: Саркозі може програти вибори
Нині багато що залежить від розподілу голосів кандидатів, які не потрапили до другого туру. Ліві радикали та екологи вже закликали підтримати Франсуа Олланда, що й дозволило його прихильникам робити опитимістичні припущення про імовірну перемогу. Натомість, ані ультра-правий Національний фронт, ані центристи не дали чітких порад своєму електорату.
Згідно з припущеннями, до 60 відсотків голосів Марін Ле Пен піде Ніколя Саркозі. Але Нацфронт є в непростих відносинах із правлячою партією Союз за Народний Рух. Імовірно, десь половина електорату центристів також відійде до чинного президента. Але сам лідер Демократичного Руху Франсуа Байру не раз підкреслював, що його шлях — не з правими й не з лівими, а чітко по центру. Нарешті, французи не настільки дисципліновані, щоб чітко наслідувати закликам політиків, за яких щойно проголосували. Успіх пані Ле Пен — це не в останню чергу протестне голосування. За неї, крім ідеологічних союзників, активно голосували ті, хто розчарувався і в соціалістах, і в традиційних правих, які чергуються при владі з повоєнних часів.
Другий тур президентських виборів відбудеться 6 травня.