Проект звіту ПАРЄ щодо України(повний текст, частина друга)

Політика
11 Січня 2012, 23:35

Продовження. Початок читайте тут

10. Асамблея ще раз підтверджує свою позицію стосовно неможливості впровадження реформ, необхідних для виконання Україною своїх зобов’язань перед Радою Європи, без попереднього реформування чинної Конституції. Тому вона закликає президента і Верховну Раду негайно почати процес усебічної конституційної реформи, а не відкладати її до закінчення наступних парламентських виборів. Асамблея вітає позитивний висновок Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанської комісії) стосовно конституційної асамблеї, яка, як сподівається Асамблея Ради Європи, ляже в основу процесу конституційної реформи. Крім того, Асамблея закликає владу у повному обсязі скористатися рекомендаціями, що містяться у висновках Венеціанської комісії щодо попередніх проектів конституційної реформи.

11. Асамблея вітає систематичні прохання влади до Венеціанської комісії надати оцінку законопроектам, які готуються. Проте вона відзначає, що у декількох випадках законопроекти, оцінку яких просили дати, пізніше відкликалися, і рекомендації Венеціанської комісії не було враховано в тих законах, які зрештою приймалися Верховною Радою. Тому Асамблея закликає владу повністю врахувати висновки Венеціанської комісії при підготовці нових законів, в тому числі висновки стосовно попередніх законопроектів з тих же питань. У цьому контексті Асамблея сподівається, що позитивні оцінки проектів законів (підготовлених Президентською комісією зі зміцнення демократії) про адвокатуру, про свободу зібрань та про конституційну асамблею буде враховано і в законопроектах, надісланих для прийняття до Верховної Ради.

12. Асамблея звертає увагу на прийняття 17 листопада 2011 року Закону України «Про вибори народних депутатів». Вітаючи той факт, що низку її попередніх зауважень було враховано, Асамблея з жалем зазначає, що не було впроваджено її основні рекомендації, а саме прийняття Єдиного виборчого кодексу і регіональної пропорційної виборчої системи. З огляду на нове виборче законодавство Асамблея:

12.1. наголошує, що прийняття цього закону про парламентські вибори не повинно використовуватися як причина не приймати Єдиний виборчий кодекс, який все ще необхідний для забезпечення узгодженої правової бази для всіх виборів в Україні, що повністю відповідає європейським стандартам;

12.2. висловлює занепокоєння з приводу підняття прохідного порогу для виборів за пропорційною системою до 5%, що в поєднанні з забороною для партій формувати виборчі блоки для участі у виборах негативно вплине на можливість потрапити до парламенту для нових або дрібних партій. Асамблею непокоїть, що ці положення можуть призвести до скорочення плюралізму і поглибити поляризацію в новому парламенті. Вона рекомендує знизити прохідний поріг і вилучити заборону на утворення виборчих блоків з виборчого законодавства ще до наступних парламентських виборів;

12.3. висловлює жаль з приводу того, що закон про вибори все ще містить положення, які обмежують право висувати свою кандидатуру на виборах раніше засудженим особам, незалежно від тяжкості скоєного правопорушення, і просить негайно прийняти конституційні поправки, які б дозволили вилучити ці положення з виборчого законодавства;

12.4. закликає владу повністю виконати рекомендації Групи держав Ради Європи проти корупції (GRECO) в частині, що стосується фінансування політичних партій.

13. Асамблея вважає, що майбутні парламентські вибори стануть лакмусовим папірцем, який покаже відданість Україні демократичним засадам. Асамблея вважає, що наявність іноземних спостерігачів на цих виборах значно сприятиме демократичному їх проведеню. Асамблея переконана, що їй слід долучитися до міжнародного спостереження за виборами, відрядивши на них численну делегацію.

14. Асамблея зазначає, що декілька важливих зобов’язань перед Радою Європи все ще залишаються невиконаними, незважаючи на те, що Україна вступила до Ради Європи ще в 1995 році, тобто майже 17 років тому. Відповідальність за цей провал лежить на всіх українських урядах, що змінювали один одного, а також на Верховній Раді та її політичних фракціях. У Резолюції №1755 (2010 р.) Асамблея вітала честолюбну програму реформ влади, яка мала на меті виконання позосталих зобов’язань. Попри початкові позитивні результати у кількох напрямках, Асамблею непокоять сигнали, що свідчать про зменшення наполегливості та політичної волі для втілення цих реформ. Тому Асамблея закликає владу, а також всі політичні сили країни, негайно розпочати реформи, необхідні для виконання зобов’язань України як члена Ради Європи і для побудови сильної демократії в цій країні.

Наступну частину документу читайте тут.