На переконання експерта, запуск Одеського НПЗ буде означати появу близько 100 тис. тонн світлих нафтопродуктів щомісяця (близько 10% споживання в Україні). «Цей обсяг замістить імпортні поставки, зокрема в південних областях», – відзначає він.
На його думку, наймасштабнішою подією ринку стане запуск Лисичанського НПЗ, що відбудеться найімовірніше весною 2014-го.
«Навіть якщо Лисичанський нафтопереробний завод запрацює на мінімальних обертах, це викличе серйозне перекроювання ринку, тому що потужності цього НПЗ досить великі. За мінімального обсягу переробки близько 400 тис. тонн нафти підприємство випустить 300 тис. тонн бензину і дизпалива, або близько 30% потреби українського ринку нафтопродуктів», – пише він.
Він вказує, що згідно з його інсайдерською інформацією, "Роснефть" має намір зберегти частину давальницького обсягу НПЗ, що означає відправку частини виробленого палива назад до Росії.
Експерт також відзначає, що за сприятливої ринкової кон'юнктури у Лисичанська зберігається потенціал нарощування виробництва у півтора разу — до 600 тис. тонн світлих нафтопродуктів на місяць.
Також він пише, що Кременчуцький НПЗ може наростити нафтопереробку вчетверо. «Але без вирішення питання з російським ембарго не видно перспектив забезпечення НПЗ в Україні нафтовою сировиною. При цьому жодні мита і квоти не допоможуть, оскільки заводи не витримуватимуть конкуренції вже не з імпортом, а з іншими українськими НПЗ, зокрема з Лисичанським», – відзначає експерт.
«Таким чином, розмови про смерть української нафтопереробки дещо перебільшені. Конкуренція 2014 році обіцяє бути вельми жорсткою. Очевидно, що сьогоднішні фаворити нафторинку, зокрема білоруси, литовці та росіяни, будуть змушені змиритися із втратою частини поставок. З іншого боку, їхній тріумф став можливий саме завдяки тимчасовому провалу української переробки», – підсумовує експерт.