За словами експерта, з кінця 2008 року вартість грошей у світі кардинального знизилася, але український уряд не вважав за потрібне поліпшити кредитні рейтинги, при цьому активність із запозичення в іноземних валютах збільшилася.
Вальчишен нагадав, що недавно міжнародні рейтингові агентства знову переглянули рейтинги України, знизивши прогнози до «негативного».
«Ми можемо «зберігати обличчя» ще 1-2 місяці, але у вересні буде засідання ФРС США, яке визначить рівень ставок у доларах США. Згідно з очікуваннями ринку, буде оголошено про поступове згортання програми «QE3» (третьої за рахунком з 2008 року програми кількісного пом'якшення), і базові ставки збільшаться», – повідомив експерт. «Ми позичаємо більше і за вищими ставками. Україна залучає зовнішні запозичення дорожче, аніж деякі африканські країни. Буквально днями Нігерія випустила 10-річний євробонд за ставкою 6,5%. Якби ми зараз вийшли на ринок, то наша ставка становила б не менш як 10%», – сказав Вальчишен.
За його словами, в травні витрати держбюджету з обслуговування держборгу збільшилися до 3,3 млрд грн на місяць, тоді як з початку року ці витрати становили 2,1 млрд грн у середньому за місяць.
Як повідомив експерт, у другій половині 2013 року влады доведеться виплатити $5,6 млрд, з яких $3,6 млрд. припадає на Мінфін, $1,7 млрд – на НБУ, а решта, у вигляді процентних платежів, – на «Нафтогаз», Київську міськраду, держбанки, «Укрзалізницю» і компанію «Фінансування інфраструктурних проектів». На 3-й квартал припадає $3,1 млрд, на 4-й – $2,6 млрд платежів.
За його прогнозами, для підтримки валютних резервів на стабільному рівні уряд намагатиметься позичати в іноземній валюті як із зовнішніх джерел, так і з внутрішніх, через валютні ОВДП.
«Якщо ж обсяги запозичень будуть недостатніми, то зниження валютних резервів НБУ неминуче, щоб підживлювати негативні оцінки серед кредиторів щодо кредитного ризику уряду України і далі підвищувати вартість зовнішніх запозичень», – вважає він.
За словами Вальчишена, цей негатив може позначитися і на внутрішньому ринку, де девальваційні очікування приборкуватимуться посилюванням монетарної політики, тобто підвищенням процентних ставок на фінресурси в гривні, внаслідок чого ставки за депозитами і кредитами можуть підвищитися. «На мій погляд, в цих умовах для підтримки валютних резервів НБУ на стабільному рівні і, відповідно, збереження девальваційних очікувань на низькому рівні, необхідно відновити програму співпраці з МВФ», – додав експерт.
Як повідомлялось, на початку липня Fitch погіршило прогноз рейтингів України зі "стабільного" до "негативного".
Згідно зі шкалою Fitch, рейтинги групи В означають наявність певних кредитних ризиків при обмеженому запасі міцності.
Нагадаємо, видатки з обслуговування боргів уряду вперше з початку світової кризи 2008 року перевищили 10% надходжень загального фонду державного бюджету.
Валовий зовнішній борг України на кінець першого квартал 2013 року збільшився на $1,2 млрд і склав $136,3 млрд, що в свою чергу становить 76,9% ВВП.
Читайте також Експерт: за кілька місяців платоспроможність українського уряду може опинитися під загрозою