Експерти PISM вважають, що примирення між Польщею та Україною у справі Волинської трагедії передбачає порозуміння поляків із західноукраїнським населенням і не повинно відображатися на політичних взаєминах держав.
«Реакція на 70-ту річницю Волинської різанини в Україні була настільки різноманітною, що говорити про цілісне сприйняття події українцями надто важко», – відзначають у PISM, додаючи, що переважно реакція мала місце у західній частині України.
Відповідно, конфлікт історичних інтерпретацій Волинської трагедії, в першу чергу, зачіпає населення Західної України, де «бачення подій 1943-1944 років помітно відрізняється від польського, а партизани УПА, що у Польщі визнаються злочинцями, мають статус героїв».
У зв’язку з цим, PISM закликає поляків до примирення із сусідами: «Польща має переглянути свої пріоритети і намагатися, перш за все, досягти у справі Волині порозуміння із західноукраїнською (можливо, також і центральноукраїнською) громадою, як із такою, що має найміцніші історичні зв’язки з нашою країною».
«Необхідно інтенсифікувати діалог, – пише PISM, – розвивати широке розуміння проблем спільної історії. Цю місію може перебрати на себе Польсько-український форум партнерства. Натомість, на центральному рівні у контактах між президентами чи прем’єрами, справа Волині не повинна грати істотної ролі, тому що політиці України, яка засновується на традиціях, відмінних від західноукраїнських, не властиві подібні питання»