Влада 2013 року не скорочувала держзамовлення вишам лише на фахівців з ІТ та аграріїв

17 Липня 2013, 16:06

Експерт відзначає, що найбільше місць держава традиційно виділяє на інженерні та виробничі спеціальності – протягом останніх шести років їхня частка в загальній структурі держзамовлення тримається на рівні 35%.

«Власне, структурно розподіл державного замовлення є доволі стабільним. Суттєві зміни торкнулися спеціальностей суспільних наук, бізнесу та права, гуманітарних наук і мистецтва, а також ІТ. Зростання частки останньої групи зумовлене зменшенням державного замовлення на перші дві. Окрім того, якщо кількісно порівнювати розподіл місць у 2012 та 2013 роках, то скорочення відбулось у всіх групах спеціальностей, окрім власне ІТ і сільського господарства», – відзначає Світящук.

Тим не менше, як наголошує експерт, скорочення кількості місць на спеціальності суспільних наук, бізнесу та права не означає автоматичного скорочення кількості випускників цих спеціальностей.

Розподіл місць державного замовлення між групами спеціальностей

«Це пов’язано з поєднанням контрактного й бюджетного фінансування вищої освіти. Значна частка абітурієнтів готова платити за навчання саме на цих напрямах, оскільки через стереотипи, що побутують в українському суспільстві, уважається, що саме така кваліфікація даватиме вищий дохід у майбутньому. Це підтверджує як існування програм у деяких університетах, де навчаються переважно або тільки на контрактній основі, так і дані ЮНЕСКО, згідно з якими у 2009 році 45% усіх випускників українських ВНЗ були студентами саме суспільно-політичних напрямів», – пише  Світящук.

За її словами, саме тому можливість університетів набирати студентів-контрактників зводить нанівець намагання держави формувати та регулювати ринок праці за рахунок перерозподілу місць державного замовлення.

Як повідомлялось, влада позбавила 40 тис. абітурієнтів можливості навчатися на держзамовленні. 

На думку прем'єр-міністра Миколи Азарова, розвиток ІТ-галузі в Україні допоможе в стислі терміни збільшити ВВП країни.

Нагадаємо, українські навчальні заклади щороку випускають понад 90 тисяч безробітних.