«Зараз будинок М. М. Коцюбинського разом із землею, на якому він розташований, та садибою передано у користування Свято-Троїцькому Браїлівському жіночому монастирю (УПЦ МП) за умови при експлуатації дотримуватися всіх пам’яткоохоронних норм щодо будівлі. Та на сьогодні існує документ – Експертний висновок Держпідприємства «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій» (далі ДНДІБК) від 04.08.2010. За рекомендаціями цього «Висновку» було прийнято рішення знести будинок М. М. Коцюбинського», – йдеться у резолюції.
Музейники наголошують, що цей висновок є некоректним, і знищувати історичні пам’ятки не можна через жодні висновки чи гасла.
«Необхідно віднайти шляхи до проведення наукової реставрації будинку і таким чином врятувати її. «Висновки» інституту ДНДІБК і вирок про знесення зроблено лише на підставі візуального обстеження, та й ще за кошти зацікавленої сторони», – зазначається у резолюції.
Музейно-експертної рада вважає, що в будинку Коцюбинського необхідно провести ремонтно-реставраційні роботи, адже конструктивні елементи не потребують повної заміни.
«Категорично неприпустимо розбирати будинок через те, що начебто «його неможливо відтворити як історичну пам’ятку». У цьому випадку розбирання пам’ятки стане її нищенням. Кричуща невідповідність висновків і рекомендацій щодо об’єкта культурної спадщини викликають підозру в тому, що всі положення Експертного висновку, наданого ДНДІБК, разом із визначенням технічного стану складені зумисне для розчистки ділянки для нового будівництва під сумнівним гаслом «відтворення історичної пам’ятки»», – наголошують музейники.
Будинок Коцюбинського взято на облік як пам’ятку історії місцевого значення 1971 року, а з 1960 року в цьому будинку існував музей письменника. Наразі музею там немає.