Законопроект ініціювали шість народних депутатів: Євген Балицький, Леонід Литвинов, Юрій Боярський, Сергій Брайко (Партія регіонів), Ольга Сікора ("Батьківщина") та Сергій Аверченко (УДАР), пише "Коммерсантъ Украина".
"Багато цивілізовані країни світу (Італія, Австрія, Голландія, Норвегія, Німеччина, Канада. – Ред.) вже давно відмовилися від використання миючих засобів, які містять фосфати. В Україні ми також хочемо посилити контроль над цією продукцією, яка негативно впливає на навколишнє природне середовище та здоров'я людини ", – заявив Балицький.
Він нагадав, що в ЄС, з яким у цьому році Україна планує підписати угоду про асоціацію, діє низка законодавчих обмежень щодо застосування фосфатовмісної побутової хімії.
Щодня через застосування таких миючих засобів у навколишнє природне середовище України потрапляє 70-75 т фосфатів, 60-65 т сульфатів, 30-40 т силікатів та інших отруйних речовин, каже народний депутат Микола Катеринчук.
За даними комітету ВР з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи, шкода фосфатів полягає в тому, що їх попадання у водойми призводить до цвітіння води, тим самим перекриваючи доступ кисню, через що гине риба.
Для людини постійний контакт шкіри з містить фосфати побутовою хімією може призвести до зниження рівня червоних кров'яних тілець, йдеться в пояснювальній записці.
Оцінити перспективи нинішнього законопроекту поки важко. "На комітеті це питання ще не піднімалося. Але ми налаштовані на те, щоб заручитися підтримкою всіх фракцій", – говорить Балицький.
Представник однієї з великих транснаціональних корпорацій, що спеціалізуються на виробництві, в тому числі фосфатовмісних, побутової хімії, вважає, що для кінцевого споживача навряд чи що-небудь зміниться.
"Зростання цін або дефіциту безфосфатної продукції не варто очікувати. Розмови про посилювання законодавства ведуться давно, і виробники встигли переорієнтуватися на випуск і ввезення іншої продукції", – відзначає представник.
Як повідомлялось, питання посилення контролю над випуском і реалізацією побутових хімічних речовин активно обговорюється протягом останніх кількох років.
У вересні минулого року Міністерство економічного розвитку і торгівлі вже пропонувало зменшувати частку вмісту фосфатів у синтетичних миючих засобах до повної заборони їх використання з 2020 року.