1 – Вул. Богдана Хмельницького, 7, над метро «Театральна»: будівництво триває попри заборони
Спорудження чотириповерхового торговельно-офісного центру на місці знищеного скверу йдез численними порушеннями і загрожує не лише будинкам довкола, а й безпечному функціонуванню станції метро «Театральна». За останні два місяці зведення центру, заморожене майже на рік, поновилося. Під виглядом консервації будівництва на майданчику цілодобово ведуться будівельні роботи. Дату зупинки незаконної забудови під різними приводами переносять, наразі відклавши до 20 лютого.
2 – Перетин вул. Стрілецької та Стрітенської:будівництво за двома адресами
Після тривалого судового оскарження будівництва, запланованого у буферній зоні Софії Київської за адресою Стрілецька, 10/1, Вищий адмінсуд скасував рішення Київської міськради про землевідведення. Проте у грудні міськрада винесла на сесію питання про виділення ділянки з тим самим кадастровим номером, але вже за підміненою адресою: Стрітенська, 1/10. Депутати знову проголосували за.
3 – Пейзажна алея: повторний судовий позов «за нововиявленими обставинами»
Суди трьох інстанцій заборонили будівництво на Пейзажній алеї, яка входить до території заповідника «Стародавній Київ» і охороняється ЮНЕСКО. На алеї було створено ландшафтний парк, проте Київрада так і не надала йому офіційного статусу. МЗС – замовник забудови (на місці алеї планували звести елітну багатоповерхівку з підземним паркингом) – подало заяву до Шевченківського суду «за нововиявленими обставинами». Після цього суд скасував усі попередні рішення, включно з рішенням Верховного суду, і закрив провадження за справою.
4 – Жовтнева лікарня, вул. Шовковична, 39/1-а: чума забудову не візьме
Минулого року Верховний Суд України залишив у силі рішення Вищого господарського суду, яким було скасовано відведення Житлобуду земельної ділянки на території Жовтневої лікарні. Забудовник оскаржив рішення суду «за нововиявленими обставинами». «Насправді ці «обставини» (лист Міністерства культури) досліджувалися у процесі кілька разів, – заявляє адвокат Марина Соловйова. – Представник Житлобуду у червні посилався на цей лист. А вже в листопаді заявив, що лист є «нововиявленою обставиною». 29 грудня Вищий госпсуд скасував своє рішення і дозволив будівництво.
5 – Вул. Гончара, 17-23: Будівництво призупинено, проте активісти заявляють про проведення підготовчих робіт
Спорудження житлового комплексу із двоповерховим підземним паркингом у буферній зоні Софії Київської, яке створювало пряму загрозу для архітектурної пам’ятки, нині призупинено. Проте активістка руху «Кияни проти руйнування Києва» Ірина Нікіфорова заявляє про те, що у жовтні на майданчику проводилися підготовчі роботи з відновлення будівництва, зокрема, споруджувалися трансформаторні підстанції.
6 – Софія Київська: Заповідник передали Міністерству культури
Кабінет Міністрів передав Національний заповідник «Софія Київська» до сфери управління Міністерства культури і туризму попри протести громадськості. «Тепер вся буферна зона Софії може бути забудована хаятами і леонардами, – вважає адвокат Марина Соловйова. – Юристи Державної служби охорони культурної спадщини заявляють у судах, що буферна зона не є особливо цінною землею, на якій можна будувати». Зараз активісти домагаються внесення до Державного земельного кадастру інформації про те, що земля в цій буферній зоні є особливо цінною як земля історико-культурного значення.
7 – Києво-Печерська Лавра: зруйновано будівлю на набережній, проте висотки навколо залишаються
На набережній Дніпра навпроти нижнього входу до лаври знесли недобудову ресторану. Проте житловий комплекс, який зводять на Кловському узвозі, 7-9, затіняє своїм силуетом Лаврську дзвінницю. Так само не вирішена ситуація зі скандальним будинком на вулиці Грушевського, 9а, в Маріїнському парку, "шлейф" від якого тягнеться ще з 2005 року. Ця будівля, до спорудження котрої, як вважають, причетний Петро Порошенко, має 22 поверхи замість дозволених 15.
8 – Андріївський узвіз, 10 б: будівництво під виглядом реконструкції.
Минулої осені Киїрада відвела ділянку під будівництво торговельно-офісного центру з підземним паркінгом на Андріївському узвозі, спорудження якого пов'язують з Рінатом Ахметовим. Геологи вже визнали заплановане будівництво небезпечним для інших споруд Андріївського. Експерти припускають, що центр зводитимуть під прикриттям реконструкції узвозу, яка має розпочатися навесні цього року