Янукович пропонує Раді захистити бізнес від бюрократів

3 Липня 2013, 08:52

Згідно з пояснювальною запискою, документ покликаний "скасувати надмірні дозвільні процедури" у сфері господарської діяльності, зокрема, скоротити кількість дозвільних документів, пише "Коммерсантъ Украина".

Серед документів значаться карантинний дозвіл на імпорт / транзит вантажів; дозвіл на спеціальне водокористування; сертифікацію якості зерна та продуктів його переробки, надання послуг з його зберігання; сертифікацію обробки рибної продукції, виробництва сухих виноматеріалів.

Запропоновано скасувати атестацію виробництва молока та молокопродуктів, заборону на запаковування молочних продуктів поза технічним циклом виробництва, сертифікати на виробництво електроенергії з альтернативних джерел енергії, у тому числі на будівництво об'єктів гідроенергетики на малих річках. У сфері туризму не буде вимагатися дозвіл на туристичний супровід.

"Це дуже серйозні зміни, на багато з яких бізнес навіть не смів сподіватися. Наприклад, скасування сертифікації елеваторів. Бізнес бачить, що вона повністю перетворилася на ритуал, але гучних заяв про скасування сертифікації досі не було", – заявив гендиректор асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Володимир Лапа.

Не менш важливі зміни запропоновано внести до закону "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

У ст. 7 вноситься норма, яка ускладнює процес анулювання дозвільного документа у разі подання підприємцем недостовірної інформації. Це стане можливо тільки за рішенням адміністративного суду.

А ст. 11 закону доповнюється обов'язком дозвільного органу самостійно збирати всі необхідні погодження та висновки без залучення суб'єктів підприємництва.

"Такі зміни повинні не тільки спростити роботу, а й посилити захист бізнесу від свавілля влади. Однак за нинішньої ситуації в судовій системі цей захист дуже умовний. Невипадково більшість скарг бізнесу стосуються несправедливих судів", – відзначає виконавчий директор "Європейської бізнес асоціації" Анна Дерев'янко .

За оцінкою експертів, таким законопроектом Янукович вирішив продемонструвати волю в проведенні регуляторної реформи.

Одночасно запропоновано низку заходів, які не стосуються великого бізнесу: скасовується необхідність отримання дозволу для проведення гідромеліоративних робіт у місцях проживання водоплавних птахів і хутрових тварин, а також на розведення бобрів і хохуль. Більше не потрібно дозвіл на використання тварин у видовищних заходах, у спорті та організації дозвілля, а також при створенні зоопарків.

"У цій сфері регулювання за допомогою дозволів неефективно. Їх отримання не гарантує відповідальну діяльність бізнесу", – вважає керівник проекту IFC "Інвестиційний клімат в Україні" Сергій Осавалюк.