Опозиціонери пропонують Раді навести порядок з формуванням комітетів

2 Липня 2013, 08:52

Законопроект №2433а "Про внесення змін до деяких законодавчих актів про комітети Верховної ради" підготував і вніс до парламенту народний депутат Валерій Карпунцов (УДАР). Він пропонує на законодавчому рівні визначити необхідну кількість комітетів у Раді та встановити порядок їх комплектування, – пише «КоммерсантЪ-Украина».

"У зв'язку з відсутністю правового регулювання … кількісний склад комітетів Верховної ради і їх загальна кількість визначається довільно. Як результат, спостерігається суттєва диспропорція у чисельності персонального складу комітетів", – йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.

Показово, що кількість комітетів зростає від скликання до скликання: у Раді IV скликання їх було 24, V скликання – 26, VI скликання – 28 (після приходу Партії регіонів до влади в 2011 році два комітети, які очолювали опозиційні депутати, скоротили). У нинішньому скликанні парламенту їх кількість зросла до 30.
Законопроект вносить зміни до ст. 5 закону "Про комітети", згідно з якою їх кількість у новому скликанні парламенту визначається з урахуванням обсягу роботи комітетів попереднього скликання, а їх чисельний склад "визначається з урахуванням середнього навантаження законопроектної роботи на члена комітету попереднього скликання".

Відповідно до законопроекту, основні зміни торкнуться глави 16 закону "Про регламент Верховної ради". Пропонується встановити критерій, згідно з яким квота депутатських фракцій у комітеті зменшується в разі обрання їх представника головою, першим заступником, заступником голови або секретарем комітету. Крім того, вводиться додатковий критерій обрання народних депутатів до складу комітетів. "Якщо кількість членів депутатської фракції у Верховній раді дорівнює кількості комітетів або більше кількості комітетів, депутатські фракції направляють не менше одного представника до кожного комітету", – йдеться в тексті законопроекту.

Слід зазначити, що зараз кількість комітетів та їх чисельний склад визначається на основі рішення відповідної підготовчої групи на початку кожного нового скликання парламенту. Втім, ключовим питанням є не кількісний склад комітету, а розподіл керівних постів на основі політичних домовленостей.

У фракції УДАР вважають, що законопроект має всі шанси бути прийнятим. "Було б логічно на законодавчому рівні закріпити кількісний склад комітетів – в нинішньому парламенті помітний перекіс: в одних комітетах працює надто багато народних депутатів, для інших неможливо було знайти людей", – заявив народний депутат Віктор Чумак (УДАР). На його думку, законопроект не принесе жодних переваг для опозиції. "Чисельний склад комітетів все одно буде визначатися пропорційно (від кожної фракції, – ред.)", – зазначив він.

Тим часом у парламентській більшості зміни не підтримали. "Кількість комітетів та їх склад необхідно визначатиме не на законодавчому рівні, а виходити з потреб виборців. Політичні сили, які отримують більшість у парламенті, має право формувати порядок денний для своїх виборців за допомогою створення такого переліку комітетів, який дозволить їм повною мірою реалізувати свою програму ", – вважає голова фракції Компартії Петро Симоненко.