«Бальзам на душу»
Євродепутат Бейла Ковач: «П’ять – сім тисяч угорців Закарпаття вже побажали отримати громадянство Угорщини»
Спілкувався :Олександр Ворошилов, Берегове
У закарпатському місті Берегове, де мешкає чисельна громада українських угорців, 5 грудня 2010 року відкрито офіс-бюро депутата Європарламенту Бейли Ковача, який є також представником угорської партії «Йоббік». Як зазначається у прес-релізі, головна мета офісу – благодійність у сфері культури, освіти, економіки та допомога українським громадянам. Утім, Бейла Ковач не приховує іншої функції свого офісу – надання консультацій та допомоги закарпатським угорцям у питаннях подання документів на отримання громадянства Угорщини.
«Йоббік» («За кращу Угорщину») – ультраправа націоналістична партія, яка посіла третє місце на останніх виборах і отримала 47 місць в угорському парламенті, троє депутатів якої пройшли в Європарламент. У міжнародній пресі цю партію звинувачують в антисемітизмі та утисках ромського населення, а також в активній підтримці ідеї щодо будівництва «Великої Угорщини» – об’єднання колишніх угорських територій, які було втрачено після Першої світової війни. Це «об’єднання» нині відбувається на рівні свідомості угорців, зокрема, тих, хто «за історичним збігом обставин» опинився за «обрізаним» кордоном.
У. Т.: Ваш офіс і ви особисто плануєте допомагати вирішувати питання лише угорцям Закарпаття?
– Ще відкриваючи бюро, я зауважив, що воно для всіх громадян, незалежно від того, хто вони – угорці, українці, росіяни або русини (Угорщина – прихильник русинського руху. – Ред.). Будь-хто може звернутися сюди з будь-яких питань. Звісно, одразу варто зауважити, що мої можливості допомогти цим людям обмежені… Ще до відкриття бюро вже були закиди, що офіс стане партійним бюро «Йоббік». Але запевняю – це не так. Наступного тижня у мене заплановано зустріч із держсекретарем угорського МЗС Жолтом Нейметом. Планую обговорити одне важливе питання. Адже наше бюро бажає укласти договір про надання консультативних, інформаційних послуг щодо спрощеного отримання угорського громадянства. Ми плануємо надавати консультації, як правильно і швидко зібрати необхідний пакет документів. А це має значно розвантажити роботу угорського консульства.
У. Т.: Спрощене надання громадянства Угорщиною закарпатцям може спровокувати їхній від’їзд із України. Як ви вважаєте, чи не зашкодить це відносинам між нашими країнами в майбутньому?
– Я абсолютно не переймаюся цим питанням. Якраз навпаки. Чому? Досі багато угорців не можуть забути драматичний день 4 грудня 2005 року. Тоді народ Угорщини не проголосував за надання угорського громадянства угорцям, які мешкають за кордоном. Вилікувати той біль, що до цього часу в серцях багатьох, доволі важко. Але тепер у них нарешті з’явився шанс вільно заявити про своє бажання стати громадянином Угорщини – і це для них справжній… Як би влучніше сказати…
У. Т.: Бальзам на душу?
– Так, запам’ятаю цей вираз… Чи вплине це негативно на відносини наших країн? Гадаю, що ні. Українська держава розуміє ситуацію. І в майбутньому не думаю, що виникатимуть якісь перешкоди цьому процесу… Я вивчав трохи Конституцію України. І там зазначено, що люди, які мешкають на території України, повинні бути громадянами України. Крапка. Нічого більше.
У. Т.: Однак подвійне громадянство в Україні офіційно не дозволено.
– Законодавчо це не заборонено (в Україні подвійне громадянство заборонене – Ред.). Можливо, не слід навіть звертатися до прикладу інших країн. Як на мене, то для українського уряду нічого дивного в цьому немає. Тому що прекрасно знаю, скільки мільйонів громадян Росії живе на території України, особливо на Сході – від Києва до Глухова (хіба в усвідомленні Владіміра Путіна. – Ред.). Тому я не думаю, що це велика проблема. Нинішній уряд України не шукає жодних приводів для конфлікту з Угорщиною та Євросоюзом, а навпаки. Я добре пам’ятаю візит
Віктора Януковича до Брюсселя. І в мене залишилися лише приємні враження від його приїзду.
У. Т.: Як мені відомо, закарпатські угорці стурбовані можливою втратою багатьох привілеїв, які вони нині отримують як громадяни України. Чи є гарантії, що такого не станеться, якщо вони матимуть подвійне громадянство?
– З нашого боку (Угорщини. – Авт.), звісно, жодних гарантій не може бути. Вони мають бути з боку українського уряду. Але досі ніхто не вимагав їх, і ніхто не пропонував. Проте людей лякають можливі «репресії». Адже історія останніх десятиліть залишила в душах подібне відчуття, яке ми цілком можемо зрозуміти.
Але у кого є такий страх, час його вилікує. Тому багато хто зараз просто спостерігатиме, як піде процес, чи отримали їхні сусіди громадянство Угорщини та ЄС. Якщо побачать, що не виникає жодних проблем і немає негативних результатів, інші також зважаться на цей крок.
І ще одне важливе зауваження. Угорський закон щодо спрощеного надання громадянства ухвалений без обмеження терміну дії. Тобто якщо людина все-таки вирішить, може звернутися до нас і за кілька років.
У. Т.: Скільки закарпатців вже забажало стати громадянами Угорщини?
– На жаль, точно не пам’ятаю. Десь близько п’яти – семи тисяч. Але були свята і консульство лише розпочало свою роботу. Як я знаю, вже кожні півгодини призначається дата для чергового бажаючого (отримати громадянство Угорщини. – Авт.). Це перші пташки, які полетять. І саме вони зроблять весну…
У. Т.: Хто має право скористатися спрощеною системою отримання громадянства Угорщини? Лише ті, хто має угорське коріння?
– Звісно. Адже я не думаю, що є дуже багато громадян України, які бажають стати саме громадянами Угорщини… Окрім тих, хто хоче не мати проблем із візовими питаннями.
Бейла Ковач (Bela Kovacs)
Угорський політик, член руху «За кращу Угорщину» («Йоббік») з 2005-го. Народився 1960 року в Будапешті. Закінчив Московський інститут міжнародних відносин, працював у міжнародних асоціаціях торговельного права в Росії та Японії. З 2010-го – депутат Європарламенту, не приєднався до жодної з фракцій.