"Асамблея глибоко стурбована зловживанням системою кримінального правосуддя країни для переслідування політичних опонентів", – йдеться у резолюції щодо України.
"Асамблея вважає, що в обох випадках (справи Тимошенко й Луценка) були порушені принципи відокремлення політичної і кримінальної відповідальності", – йдеться у проекті.
У резолюції також вказується, що "демократія та верховенство права вимагають того, щоб політики були надійно захищені від кримінального переслідування за свої політичні рішення".
"Політичні рішення підлягають політичній відповідальності, остаточне ж рішення належить виборцям", – значиться у проекті резолюції.
У ньому рекомендується ґрунтувати відмінність між ухваленням політичних рішень і кримінальних дій чи бездіяльності на національних конституційному й кримінальному праві, які повинні дотримувати принципів, відповідних до висновків Венеціанської комісії. А саме: кримінальні справи не повинні використовуватися для покарання за політичні помилки чи розбіжності; політики повинні відповідати за звичайні кримінальні дії таким же чином, як і звичайні громадяни.
Крім того, основні національні правила про кримінальну відповідальність міністрів повинні відповідати як статті 7 Європейської конвенції про права людини, так і іншим вимогам, заснованим на принципі верховенства права, у тому числі правової визначеності, передбачуваності, ясності, пропорційності й рівного поводження.
"Широкі й розпливчасті положення національного кримінального права про "зловживання службовим становищем" можуть бути проблематичними, як щодо статті 7 Конвенції, так і інших основних вимог в умовах верховенства права, також вони можуть бути особливо вразливі для політичного зловживання", – говориться в проекті резолюції.
У ПАРЄ вважають, що політики, як правило, повинні притягатися до кримінальної відповідальності за "дії чи бездіяльність, вчинені під час виконання службових обов'язків, якщо вони діють із метою особистого збагачення або порушують основні права інших осіб".
При цьому розгляд має бути справедливим, а спеціальні правила для імпічменту не повинні порушувати принципи верховенства права.
ПАРЄ закликає держави, чиє законодавство включає "широке зловживання службовим становищем", скасувати або змінити такі положення, а також гарантувати застосування імпічменту у випадку підозри кримінального злочину чиновником "з усією обережністю й суворістю, рекомендованою Венеціанською комісією".
Нагадаємо, у травні представники Парламентської асамблеї Ради Європи закликали владу України вжити всіх можливих заходів, щоб звільнити колишнього прем’єр-міністра Юлію Тимошенко після ухвали Європейського суду з прав людини, який визнав необґрунтованим і незаконним досудове утримання під вартою політика.
У березні Венеціанська комісія у експертних рекомендаціях про розділення політичної та кримінальної відповідальності в країнах-членах Ради Європи, розкритикувала практику жорстких покарань за звинуваченням в «перевищенні влади», відзначивши, що члени уряду повинні мати право на помилку без загрози кримінального переслідування.