Сонячна машина

ut.net.ua
25 Липня 2008, 00:00

 

 

  

 

ПЕРЕВІРЕНО НА СОБІ
 
«Засмагальний» сервіс, як і будь-який інший, на вітчизняних теренах суттєво різниться якістю послуг, і, звісно, їх ціною від закордонного. Клієнтам, більшість із яких жінки, засмагати пропонують як під променями застарілих односторонніх приладів, під котрими треба перевертатися зі спини на живіт, так і в сучасних вертикальних боксах, обладнаних кондиціюванням, зволожуванням і музичним супроводом. Тут світло надходить з усіх боків, і навіть підлога дзеркальна, щоб відбивати проміння на важкодоступні ділянки тіла. Хвилина засмаги, залежно від якості приладу, місця розташування й подекуди часу доби, коштуватиме від гривні на «пролетарській» околиці до 15–20 грн в елітному фітнес-центрі.
 
У приміщеннях торгово-розважальних центрів, що нині відкриваються мало не на кожному кроці, так званих студій засмаги зазвичай навіть не по одній. Саме такий заклад Тиждень обрав для «солярійного тест-драйву».
 
На невеличкому п’ятачку площі, відгородженому скляними стінками на завісах, – кілька кабінок з вертикальними та горизонтальними соляріями. В перших «сонячні» ванни приймають стоячи, в других, відповідно, для цього лягають на спину. Від спеки, що створюють лампи у «футлярі» солярію, рятує вентилятор з кондиціонером, розташований у вертикальному – над головою, в горизонтальному – біля ніг. Вертикальний солярій за вашого бажання ще й раз на хвилину може побризкати в обличчя водичкою.
 
Гарні смагляві (просто-таки жива реклама) дівчата пропонують записатися на сеанс заздалегідь – кажуть, клієнтів багато, особливо після закінчення робочого дня та у вихідні. Горизонтальну кабінку можна відвідати по 3,9 грн за хвилину, вертикальна дорожча – 4,2 грн. Різницю пояснюють вартістю апаратів та неоднаковою популярністю. Правила безпечного засмагання: почавши зі «стартового» сеансу тривалістю 3–4 хвилини, відвідувати солярій через день (доба перерви необхідна для утворення у шкірі захисної пігментації), кожного разу збільшуючи час засмагання на хвилину. За 4 години перед і стільки ж після цієї процедури не можна приймати душ, щоб не порушити природний захист шкіри. За словами працівниці закладу, для набуття омріяного «бронзового» відтінку достатньо 5–10 сеансів, залежно від індивідуальної чутливості шкіри. Якщо ж після такого «інтенсиву» надалі відвідувати солярій раз на тиждень, то набуту засмагу можна зберегти хоч протягом усього року.
 
 Аби пожвавити процес і зробити його ще безпечнішим, тут-таки можна придбати спеціальні косметичні засоби. Вони досить дорогі: 150–300 грн за цілу пляшку, та заощадливим пропонують порцію в одноразовій мензурці по 5–20 грн. На жаль, дешевші аналогічні засоби для сонячної засмаги не підходять для солярію – можуть викликати подразнення чи навіть спровокувати опіки. Якщо не дотримуватися правил безпеки, в горизонтальному пристрої можна отримати опіки задньої частини тіла, у вертикальному ж – «спалити» обличчя та груди. Особливо чутливі ділянки тіла рекомендується прикривати – для цього пропонують спеціальні наклейки із шаром фольги – на соски грудей та родимки. Повіки також варто ховати від ламп. Є і шапочки для захисту волосся.
 
Працівниця солярію запевняє, що після кожного відвідувача апарати дезінфікуються, тож з приводу мікробів та грибка можна не хвилюватися. До того ж кварц має антибіотичну дію.
 
СВІТЛО Й ТІНЬ СОЛЯРІЮ
 
А чи не шкідливе таке штучне засмагання? Все залежить від дози. Ще за часів Радянського Союзу кварцовими лампами, якими оснащені й сучасні імпортні пристрої, обов’язково обладнували фізіотерапевтичні відділення лікувальних закладів. Сеанси кварцу призначалися за різноманітних діагнозів: як для лікування, так і для загального оздоровлення організму. Також кварцову лампу можна було придбати й додому (якщо, звісно, вдавалося «дістати» цей дефіцитний товар).
 
«Ультрафіолет, що його випромінює і сонце, і кварц, дуже важливий для життєдіяльності людини, – пояснює лікар-дерматолог Зінаїда Клименко. – Під його впливом у спеціальних клітинах шкіри – меланоцитах – утворюється пігмент меланін, який надалі захищає шкіру від шкідливої дії зайвого опромінення. В цих самих клітинах виробляється вітамін D, за участі якого росте й відновлюється кісткова тканина й відбуваються обмінні процеси у шкірі, забезпечується її регенерація. Також УФ-промені мають антибіотичний вплив, що допомагає при лікуванні хвороб шкіри, викликаних мікробами, та навіть для дезінфекції приміщень і обладнання». Лікарі також радять відвідувати солярій людям із так званою проблемною шкірою – тим, які страждають на атопічний дерматит, деякі форми псоріазу, акне (вугрові висипи).
 
Втім, не варто думати, що солярій набагато безпечніший, ніж сонце. Надмірне опромінення дуже шкідливе. Воно сприяє появі стійкої пігментації, висушує шкіру, потоншує її, роблячи уразливою до впливу тих-таки мікробів, викликає опіки й може призвести до переродження тканин і виникнення злоякісних новоутворень.
 
Лікарі не рекомендують відвідувати солярій вагітним і людям із груп ризику щодо захворювань шкіри та новоутворень. Якщо у вас багато родимок, солярій їм не товариш. Зрозуміло, що традиційного спілкування з природою та свіжого повітря на березі водойми солярій не замінить. Проте порівняно із засмаганням на пляжі він має низку переваг. По-перше, час перебування в ньому легше регулювати й контролювати, ніж тривалість «традиційного» засмагання. По-друге, інтенсивність (а, отже, й уплив) сонячного випромінення, особливо в роки активного сонця, значно вища, ніж у ламп солярію. По-третє, на відміну від літнього сонця, солярій працює будь-якої пори року, й – що теж важливо – увечері також. І ще одна перевага, що може стати вирішальною для зайнятих людей – суттєва економія часу. А він, як відомо, коштує грошей.