Інфографіка: "Готовність польських та українських міст-претендентів до фіналу ЄВРО- 2012"
13 травня оргкомітет УЄФА остаточно оголосить, у яких українських та польських містах відбудуться матчі фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Тиждень провів власне дослідження, аби з’ясувати, хто «пролетить».
Прогнози скептиків спростовано: Україну не позбавлять права проводити Євро-2012. Також навряд чи буде порушено паритет (по 4 міста від кожної країни) на користь Польщі. Завдячувати маємо потужному українському футбольному лобі в УЄФА. Без нього Україна однозначно втратила б Євро-2012.
Ще донедавна по обидва боки кордону говорили, що матчі континентальної першості приймуть не чотири українські міста, а, в кращому випадку, три. Зараз же з Варшави лунають побоювання, що сама Польща може втратити одне місто на користь України. Головна проблема поляків – стадіони. З шести польських міст-претендентів лише в Познані ступінь готовності арени сягає 61%, тоді як інші міста не виконали й половини робіт. Найслабші ланки – Вроцлав та Хожув, які порівняно з рештою польських претендентів мають найменший відсоток готовності з чотирьох показників, узятих Тижнем за контрольні.
В Україні з шести міст слабих ланок три. Львів єдиний з українських претендентів може пишатися готельною інфраструктурою, на 90% наближеною до євростандартів. Але при цьому місто Лева має лише котлован замість стадіону й архаїчний аеропорт, які, зважаючи на серйозні проблеми з фінансуванням, нереально збудувати і реконструювати до 2011 року, як того вимагає УЄФА. В Харкові місцевий олігарх власним коштом ударними темпами реконструює футбольну арену. Проте перша українська столиця, вочевидь, за три роки не встигне ввести в експлуатацію необхідну (відповідно до вимог УЄФА) кількість житла для вболівальників і переобладнати місцевий аеропорт. Подібні проблеми і в Одесі, до яких слід додати лише шестивідсоткову готовність стадіону. Висновок Тижня такий: якщо львів’яни не переконають УЄФА, що за три роки з «нуля» збудують нову арену, то їхнє місце на футбольному святі посяде Харків. У Одеси – жодних шансів.
Найбільше клопоту з Євро-2012 Україні завдає не фінансова криза, а корупція. Саме у зв’язку з цим чинником понад два роки після оголошення господарів футбольного форуму (квітень 2007 року) у більшості міст-претендентів фактично не готувалися до чемпіонату. Чиновники чекали на вигідні пропозиції від бізнесу – за інформацією Тижня, сума «євровідкату» подеколи сягає половини вартості об’єкта, запланованого під Євро-2012. Тож бізнесмени не поспішали вкладати гроші в нові стадіони, аеропорти, спортивну інфраструктуру тощо. Та, зрештою, зиск одержав… великий бізнес. Зокрема, мультимільйонер Вадим Новінський, якому належав недобудований торговельно-розважальний центр навпроти НСК «Олімпійський», отримав за знесений ТРЦ 300 гектарів столичної землі відкупних. Демонтували споруду, що загрожувала безпеці уболівальників, коштом муніципалітету. Оборудка явно не на користь держави.
Бізнесменам, які «зважилися» на участь у підготовці до Євро-2012, заплатить майном громади і львівська мерія. Власники компанії-генпідрядника будівництва стадіону – донецькі мультимільйонери брати Олександр і Сергій Тарути – отримали від місцевої влади гарантії, що з ними розрахуються якщо не «живими» грошима, то землею міста чи іншою власністю львів’ян.
В Одесі ж, де провести чемпіонат особливо вже й не сподіваються, під приводом Євро-2012 роздають для забудови ділянки в прибережній смузі.