По периметру харківського стадіону «Металіст» ззовні висять плакати, на яких написано: «Євро. Харків. Металіст» – так, нібито Харків уже беззаперечно поміж основних міст, де проходитимуть матчі фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року. Мало хто з місцевих мешканців сумнівається, що саме так і буде. Особливо після того, як у Львова виникли критичні проблеми зі стадіоном: якщо галичанам не дозволять приймати матчі Євро-2012, це право, найімовірніше, віддадуть Харкову.
Свого часу Харків запізнився потрапити до списку українських міст – основних претендентів на Євро-2012. За офіційною версією, попередній мер Володимир Шумілкін не наважився дати гарантії виконання місцевою владою всіх вимог УЄФА. Тепер резервному місту доводиться надолужувати й буквально виборювати місце під «євросонцем», що коштуватиме Харкову понад 7 млрд грн.
Спортивно-ринкові відносини
Перше, з чого харківські посадовці починають звіти про підготовку до Євро-2012, – реконструкція стадіону «Металіст». Без нього єврофутболу в Харкові не буде навіть за стовідсоткової готовності всіх інших складових. Оновлений стадіон обіцяють здати вже у грудні 2009-го – на півроку раніше, ніж вимагає УЄФА. А згодом поруч (там, де зараз великий продовольчий ринок, два заводи, багатоповерхівки та залишки приватного сектора) постане «Металіст-Сіті», з блиском в очах запевняють відповідальні за підготовку до чемпіонату.
Донедавна міська влада, де тон задає Партія регіонів, і власник ринку – компанія «Концерн АВЕК і К°» (належить депутатові-бютівцю Олександрові Фельдману) ніяк не могли порозумітися щодо торжища: кому і як його реконструювати. Відносини між мерією та Фельдманом були, м’яко кажучи, напруженими. Але наприкінці минулого року обидві сторони таки знайшли спільну мову: компанія «білосерцевого» депутата поступається частиною землі на користь міста, а на місці ринку з’явиться сучасний торговельний центр.
Планується, що стадіон «Металіст» буде третім в Україні за кількістю місць (40 784) і коштуватиме бюджету області, міста та інвесторові понад 500 млн грн. Третину грошей уже витрачено, роботи ведуться з випередженням графіка, звітують чиновники. Інвестує гроші в реконструкцію «Металіста» власник і почесний президент однойменного футбольного клубу Олександр Ярославський, якого харківський губернатор Арсен Аваков представив інспекторам УЄФА як «потужного інвестора та патріота Харкова». Ярославський зі своєю компанією DCH є стратегічним інвестором, він же інвестує в реконструкцію Харківського аеропорту, який взяв в оренду на 49 років. Понад те, самостійно, без бюджетних коштів, будує Дитячу академію футболу та навчально-тренувальну базу ФК «Металіст». Їх планують відкрити вже цього року. Сам Ярославський стверджує, що вже вклав у стадіон «Металіст» 200 млн грн. При цьому уточнив, що загалом на реконструкцію спортивного комплексу планується витратити 400 млн грн.
А ось оновлений аеропорт запрацює в найкращому разі лише перед самим початком Євро-2012. Після модернізації він зможе приймати «Боїнги». Злітно-посадкову смугу держава залишила за собою, але коштів на її реконструкцію (понад 150 млн грн тільки на цей рік) досі не виділила. Не квапиться і державний інститут «Укравіапроект» із розробкою проектної документації аеродрому – її мали закінчити в березні 2009 року.
Ох, дороги і готелі…
Якщо ви ніколи не були у Харкові, то навіть не уявляєте, які тут дороги. Саме вони є головною проблемою міста у підготовці до Євро-2012. Ніхто й не розраховує відремонтувати їх усі, головне – встигнути залатати ті, що ведуть із місць прибування та проживання гостей – аеропорту, вокзалу, готелів та лі-
карень – до стадіону. І сподіватися, що нікого з європейських фанів не занесе на периферію.
карень – до стадіону. І сподіватися, що нікого з європейських фанів не занесе на периферію.
Ахіллесова п’ята Харкова – готелі. За стандартами УЄФА, які, до речі, у зв’язку з кризою були пом’якшені, Харків має приймати учасників і гостей чемпіонату в шести п’ятизіркових готелях та 32-х чотирьохзіркових. Зараз у Харкові чотири готелі з чотирма зірками й жодного з п’ятьма, один лише будується. Фахівці кажуть, що спорудити у місті ще п’ять готелів найвищого рівня неможливо. Щоправда, місцева влада передбачила запасний варіант: є домовленість Харкова з Чугуєвом та Полтавою щодо розміщення вболівальників.
Утім, Тиждень має стійке відчуття, що Харків таки переконає не тільки себе щодо можливості приймати Євро-2012, а й найвищих посадовців країни та УЄФ А.