Святкові гроші

ut.net.ua
28 Грудня 2007, 00:00
Так само як малеча, затамувавши подих, чекає на чудеса у різдвяно-новорічний тиждень, так на своїх туристів чекають усі країни світу. Адже під час зимових свят вони мають нагоду заробити силу-силенну грошей. Це настільки космічні суми, що добре попрацювавши з гостями два-три дні, можна цілий рік жити «в шоколаді».
 
Якщо вже й говорити про когось, що він місяць працює, а потім рік відпочиває, так це про жителів містечка Рованієм (Фіндляндія). Саме тут розташована офіційна резиденція Санта Клауса чи то пак Йолупуккі – саме так фіни називають казкового діда. Сюди прямують багато туристів, які прагнуть святкової екзотики. В останні два роки найбільше гостей до імперії Йолупуккі приїздить із-за океану – Канада, США. І хоч резиденція Санти працює цілий рік, найбільший ажіотаж спостерігається наприкінці грудня – початку січня (католицьке Різдво й Новий рік).
 
Кмітливі фіни, залучаючи в країну туристів, поряд із резиденцією побудували Санта-парк з атракціонами. Лише вхід сюди коштує $70 з дорослого і $45 з дитини. Квитки на атракціони необхідно купувати окремо – найдешевший $5. Поруч є полярний зоопарк з оленями, лисицями, ізюбрами та совами. За вхід доведеться викласти $20. Фото з Сантою коштуватиме $24, а малесенький сувенірчик з «майстерні ельфів» – від $15. Для повного щастя за $20 можна придбати ще й сертифікат-свідоцтво про перетин Полярного кола.
 
Хоча й заробляють фіни за цей святковий місяць шалені, як для маленького містечка, гроші (понад $700 млн), проте як за кількістю туристів, так і за прибутками їм ще дуже далеко до Великої Британії та Німеччини. Як це не дивно, але саме ці країни приймають на новорічні свята найбільшу кількість туристів – до 2 млн осіб кожна. В основному – це мешканці сусідніх країн. Як бачимо, європейці надають перевагу традиційному, а не екзотичному святкуванню. Нічого супероригінального ці дві країни Старого Світу не пропонують. Їхній основний козир – традиційні різдвяні розпродажі та фестивалі. Все дуже практично й навіть трішки банально.
 
У Німеччині найпопулярніший Різдвяний ярмарок в Нюрнбергу. На вулицях грають шарманки, тоннами смажаться каштани (скляночка – від $10) і найвідоміші у світі баварські сосиски (порція – $15). Всюди лине запах глінтвейну з апельсинами. Тільки сувенірів на цьому ярмарку туристи скуповують на $100 млн(!). Найпопулярніші – керамічні чашки для глінтвейну – від $50 за виріб. Після Різдва епіцентр святкувань переноситься в Берлін. У новорічну ніч тут влаштовують грандіозний концерт і лазерне шоу.
 
За розмахом різдвяних розпродажів Німеччина поступається тільки Великій Британії. Саме тут найбільші знижки – до 70%. А якщо ви придбали більше ніж на $2000, то вам безкоштовно нададуть привітного хлопчину, котрий носитиме ваші клунки й допоможе завантажити їх у машину.
 
Проте вигадали в Лондоні й дещо оригінальне. Останнім часом популярнішими тут стають новорічні й різдвяні вечірки на теплоході – круїзи по Темзі. Найдешевший столик коштуватиме $600 з особи. У цю вартість входить вечеря з 5 страв, пляшка вина та келих шампанського.
 
Непогано на святкуванні Нового року та Різдва заробляють й тропічні країни. Австралія, Індонезія, Карибські острови з радістю приймають тисячі туристів. Для надання відпочинку хоч якогось новорічного настрою вони щорічно вигадують екзотичні розваги з перевдяганням у червоне вбрання Санта Клауса. Хіт цього сезону – нічні купання з Сантою та русалоньками. Яке відношення русалоньки мають до новорічного діда – не пояснюється. Основне, щоб усім було весело й приносило прибуток.
 
Останні 5 років простежується цікава тенденція – все більше туристів-християн надають перевагу святкуванню Різдва та Нового року у зовсім не християнських країнах. Місцеві жителі Єгипту, ОАЕ і південної частини Туреччини не те, щоб снігу ніколи не бачили, вони й про Санту мають дещо розмите уявлення. Але, зрозумівши, що туристам для повного щастя у новорічні дня потрібен дід в червоному кожусі – залюбки перевдягаються. Червоні шапочки тут носять усі – від швейцара на вході в готель до офіціанта на пляжі.

Не навчилися заробляти на Різдві тільки країни колишнього СРСР. Якщо хтось із заокеанських туристів і прагне відчути на собі суворі сибірські морози та подивитися на ведмедя з балалайкою – втілювати свою мрію йому потрібно фактично самотужки.

Графіка: Павло Ніконоров