Професор Анатолій Морозов у свій час створював перші АСУ (автоматизовані системи управління). У 1970-ті роки він отримав державну премію за розробку ЦУПу (Центру управління польотами). Директор інституту проблем математичних машин і систем розказує про створену під його керівництвом «Раду-3», за допомогою якої голосує український Парламент.
– Одразу після невдалого голосування за кандидатуру на посаду прем’єра депутати від демократичної коаліції почали заявляти, що система «Рада-3» була запрограмована на 225 голосів. Наскільки це можливо?
– Навіть те, що два рази під час голосування виникла цифра 225 – це аж ніяк не доказ того, що в її роботу хтось втрутився. Насправді, таке втручання фактично неможливе. Новообраним депутатам потрібно слідкувати за тим, щоб на екрані автоматизованого робочого місця депутата (АРМ) та на великому табло з’явився значок, що голос зараховано. Після сигналу приблизно 4–5 секунд потрібно утримувати кнопку, для того, щоб це сталося. Місце голосування депутата з’єднано з Центром управління системи, який здійснює серед іншого, підрахунок голосів.
– Наскільки швидко можна внести зміни в логіку системи? Чи можна програмувати Центр управління?
– Програмувати його можна, але Центр управління діє таким чином: перед пленарним засіданням відбувається завантаження всієї системи, після завершення якого, він блокує всі кнопки управління собою. Тобто, після запуску навіть оператори не можуть втрутитися в його роботу. Щоб змінити щось в системі в день голосування, потрібно повністю зупинити всю систему.
– Чи не могли в такому разі, якісь зловмисники, до сьогоднішнього засідання внести якісь зміни у систему?
– Щоб зробити хоча б незначну зміну, потрібно дуже багато переробляти. По-перше, необхідно знати всі рівні системи, потрібно знати всю систему досконало – а таких фахівців може двоє або троє.
– Чи можливо запрограмувати блок управління таким чином, щоб він на конкретне голосування видавав завчасно визначений результат?
– Ще раз кажу, що це практично неможливо. Тобто, в теорії це ще можна уявити – але насправді потрібно переробити півсистеми. Крім того, частина програмового забезпечення жорстко прошита в системі на апаратному рівні, а в її програмуванні використовуються головним чином машинні коди – асемблер, і це ще більше ускладнює таку задачу.
– Наскільки довгим є цикл «вимкнути-вімкнути», тобто скільки часу займає перезавантаження, і чи можуть помітити це присутні в залі? Є заяви від депутатів, що начебто 11 грудня систему могли на деякий час виключати.
– Щоб вимкнути і завантажити систему знову, необхідно близько 15–20 хвилин. При цьому в залі засідань погаснуть всі монітори, табло. Це неможливо не помітити.
– Розкажіть детальніше про системи захисту, які не дозволяють в неї втручатися.
– Захист здійснюється на кількох рівнях, це багаторівнева, розподілена система. Серед іншого є там і кодування, і кілька систем перевірок, і вже згадані системи блокування.
– Як щодо втручання в систему на шляху від робочого місця депутата до центру управління системи?
– «Рада-3» – локальна дуже захищена система. Щоб втрутитися, потрібно розкривати труби у приміщеннях Верховної Ради. Система повністю відокремлена від зовнішніх мереж, тобто доступ до неї ззовні фізично неможливий – вона відрізана від світу.
– Чи існують інші точки входу, або критичні місця, втручання в які може, умовно кажучи, змінити результат на табло?
– Не забувайте, що весь процес голосування протоколюється. Все збирається в системі, яке АРМ спрацювало, яке не спрацювало. Всі дії системи, як депутатів, так і операторів, протоколюються на закритий і опечатаний магнітний носій, відкрити який може лише наш фахівець. Інформація з цього системного журналу надається СБУ, для вивчення, чи не було втручання в роботу. До речі, таких перевірок вже було кілька десятків, і жодна не виявила втручання.[243]
ІНСТРУКЦІЯ ДЛЯ ДЕПУТАТА
Для того, щоб голос депутата було зараховано, необхідно:
1. Почути оголошення спікера про голосування і приготуватися до його початку.
2. Дочекатися закінчення голосового сигналу.
3. Дочекатися. коли зелений стовпчик на персональному дисплеї почне рухатися.
4. Натиснути кнопку "ЗА" і утримувати її не менше 4-х секунд
(Увага! Кнопка має бути зеленого кольору).
5. Побачити, що на великому табло "Ради" і на персональному дисплеї наш голос зараховано.
6. Прибрати палець із зеленої кнопки.