Профанація

ut.net.ua
30 Листопада 2007, 00:00

За відсутності спеціального маркування продуктів з ГМО покупцям доведеться вивчати довгенький перелік інгредієнтів, які можуть вказувати на потенційну їх наявність. Ретельна перевірка написів на упаковці збільшить час на шопінг мінімум удвоє, але не дасть 100-відсоткової гарантії. У цьому пересвідчився журналіст «ТИЖНЯ».

 На перший погляд здається, що відшукати у супермаркеті продукти із ГМО нескладно, адже вони мають спеціально маркуватися. Та потенційно натуральним сьогодні залишається хіба що коньяк. 
 
День перший. Елітний шопінг 
Щоб перевірити, чи є у наших споживачів можливість вибирати продукцію з ГМО або без, вирушаю до елітного супермаркету «Гурман» мережі «Фуршет» у Мандарин Плазі.
 
У супермаркетах завжди повно вказівників «ковбаси», «молоко», «бакалія» та інших. Годі й сподіватися на табличку з написом «ГМО». Вражає вибір імпортних товарів. На більшості бляшанок наклеєні маленькі папірці, на яких ледь помітними літерами споживачу українською пояснюють, що саме він купує. Жодних згадок про можливу наявність ГМО чи натяку на слово «genetic» у написах іншими мовами. Та сама історія з написами на італійських макаронах, пакунках імпортного борошна та круп з Німеччини.
 
Досить швидко з’ясувалося: немає маркування і на вітчизняних консервах чи макаронних виробах. І тільки у магазині звернув увагу, що, наприклад, вся кукурудза вироблена ще до 1 листопада 2007 року, коли набрала сили постанова Кабміну про обов’язкове ГМО-маркування.Що ж, виробники себе підстрахували і ще півроку-рік можуть торгувати консервами, не особливо переймаючись тим, є там ГМО чи ні. Потрібно змінювати тактику.
 
День другий. Шукачі ГМО 
Наступний візит – до Державної лабораторії молекулярно-генетичних досліджень Укрметртестстандарту, в якій продукти харчування перевіряють на наявність генетично модифікованих компонентів.
 
Молодий на вигляд начальник лабораторії Руслан Голубець проводить екскурсію своїм господарством. Ось невеличкі бокси, не більші за вагонне купе, де у стерильних умовах підготовлені для дослідів продукти розкладають по пробірках, а потім складають у прилад, схожий на шафу.
 
Далі кімната, де зберігаються зразки продукції, що досліджується. Помічаю на столі упаковку з картопляним пюре «Мівіна», банку з цукром, якісь крупи у мішечках, а поряд, у невеличкій відкритій шафі, кілька полиць, заповнених дитячим харчуванням. Руслан пояснює, що останнім часом виробники самі замовляють дослідження своєї продукції та сировини. Хочуть пересвідчитися, що там немає ГМО.
 
З язика зривається запитання: «Пане Руслане, знаючи результати досліджень, чи купуєте ви продукти, що містять ГМО?» Руслан посміхається і дипломатично відповідає, що наукою не доведена шкода ГМО для здоров’я, але й не доведено протилежне. Є ризики, що негативні наслідки можуть проявитися не одразу, тому… Інші його співробітники менш дипломатичні і відверто говорять, що таку продукцію намагаються не купувати.
 
Мені трохи пояснили, як відрізнити звичайні продукти від тих, що потенційно можуть містити ГМО. У першу чергу,потрібно звертати увагу на вміст рослинних білків. Дуже часто їх виробляють із сої, а ця сировина на ринку чи не уся генмодифікована. Може використовуватися і ГМ-кукурудза. Потім пішли назви складніших компонентів, із яких знайомим виявилося лише слово «лецитин».
 
Наостанок мені роздрукували список виробників, у продукції яких раніше виявляли ГМ-компоненти, в основному ГМ-сою. Порадили, вже у дверях: готувати все з натуральних продуктів. Та й взагалі бути уважнішим до того, що купуєш. Наприклад, чи буває нормальною сметана, що не псується два тижні? Одразу пригадав, що останнім часом сметана дійсно досить довго не скисає.
 
День третій. «Чорні списки» 
День почався з повідомлення, що Уряд таки скасував свою постанову про ГМО-маркування, яку і так уже три тижні ніхто не виконував. Це просте бюрократичне дійство не відміняє іншого факту – ми мало знаємо про продукти, які купуємо і вживаємо. Відвідини магазинів переконали мене особисто, що без справжнього державного контролю, самостійно, нам буде важко відрізнити «натуральне» від генетично модифікованого. Навіть, якщо останнє і безпечне для вживання.
 
Поки наука мовчить з остаточними висновками, їсти чи не їсти продукти з ГМО, кожен визначатиме самостійно. Немає клінічно підтверджених відомостей про негативний вплив ГМО на людину. Але деякі вчені занепокоєні тим, що певні ГМО можуть викликати у кишкових бактерій нечутливість до антибіотиків.
 
Також настороженість вченої спільноти викликала інформація про збільшення кількості алергічних захворювань у жителів США, які вже 10 років використовують ГМО у промислових масштабах. Чи пов’язано це з ГМО, чи тільки з нераціональним харчуванням – наука визначається. Тим часом «Макдональдс», як повідомили російські джерела, відмовився від використання ГМ-сировини у своїх ресторанах. [268] [269]
 
КОМПОНЕНТИ З ГМ-СИРОВИНИ

  Компоненти, що можуть вироблятися як з натуральної, так і з ГМ-сировини або з використанням ГМ-мікроорганізмів 

Компонент
Де може знаходитися
Е 322 – лецитин
виготовляють з сої і використовують як жировий
 елемент у молочних сумішах, печиві, шоколаді
Е 101 і Е 101А – рибофлавін
(відомий як вітамін В2)
Додають у каші, безалкогольні напої, дитяче
 харчування і продукти для схуднення
Е 150 – карамель
додають у кондитерські вироби
та напої як барвник
У продуктах можуть знаходитися компоненти, вироблені з ГМ-рослин, наприклад, соєва або інша рослинна олія, мальтодекстрин, глюкоза або глюкозний сироп, декстроза та інші. Ці інгредієнти можна виготовити і зі звичайних рослин.

 

 
КОНТРОЛЬНА ПЕРЕВІРКА

Продукти, у яких лабораторією молекулярно-генетичних досліджень Укрметртестстандарту були виявлені ГМО, станом на лютий 2007 року 

Продукт
Виробник
Виявлений компонент
Шинка «Українська»,
 «Дніпровська»
МПЗ «Колос» (торгова марка «Чернівецькі ковбаси»), м. Чернівці
 ГМ-соя*
Ковбаса з м’яса птиці
“Особлива”, «Лікарська Нова»,
«Любительська нова», «Куряча»
ТОВ "М’ясний Альянс" (ТМ «Фомич»), м. Київ
 ГМ-соя*
Ковбаса «Гномик»,
«Салямі класик»
ТОВ «Алан», м. Дніпропетровськ
ГМ-соя
Пельмені «Апетитні»
ТОВ „Агіка”(ТМ «Добре),
м. Київ
ГМ-соя
Шинка варена «Сорочинська»,
«Куряча екстра»
ТОВ М’ясокомбінат „Ювілейний”( ТМ «Петрович»), Дніпропетровська обл. смт. Ювілейний
ГМ-соя
* Наявність сої взагалі не зазначена у складі продукту.