Загинув директор комунального підприємства «Чернігівбудінвест» – колишній заступник губернатора Чернігівської області, 67-річний Володимир Бондаренко. Невідомі зловмисники забили його до смерті. Попри те, що злочин було скоєно зі всіма ознаками банального пограбування, існують версії про те, що Бондаренка “замовили”. Якщо вони знайдуть своє підтвердження, можна говорити про новий етап конкурентної боротьби між забудовниками – кривавий.
Загострити боротьбу між будівельними компаніями може втілення у життя ініціативи Президента і Кабінету міністрів із будівництва соціального житла – адже це можливість освоїти чималі бюджетні кошти. Проект “Доступне житло” розрахований передусім на провінцію. І на Чернігівщині найпершим претендентом на участь у цій програмі був очолюваний Володимиром Бондаренком “Чернігівбудінвест”.
Нічний наліт
Трагедія сталася 1 березня у селі Улянівка («царське село» у передмісті Чернігова). Близько 19-ї години, коли Володимир Бондаренко вийшов на подвір’я садиби, щоб замкнути господарські будівлі, до будинку заліз чоловік, ззаду напав на дружину господаря, Світлану, яка готувала вечерю, затулив жінці рота рукавицею, повалив на підлогу і зв’язав їй руки. Наказавши мовчати, зловмисник майже годину нишпорив по кімнатах, щось шукаючи, а потім пішов. Лише після цього Світлана, самотужки звільнившись від пут, вибігла з хати на пошуки чоловіка. Вона знайшла його в сауні. Володимир Бондаренко лежав на підлозі зі зв’язаними руками, його голова була скривавлена. Жінка погукала сусідку-медика, яка, оглянувши тіло, зрозуміла, що чоловікові вже нічим не зарадиш. Вони викликали міліцію.
На місце пригоди терміново виїхало керівництво управління МВС у Чернігівській області, Чернігівського райвідділу міліції та слідчо-оперативні групи. Під час огляду місця злочину з’ясували, що, крім деяких цінних речей, бандити прихопили ключі від міської квартири Володимира Бондаренка. Отже, після вбивства начальника “Чернігівбудінвесту”, злочинці відразу рушили до чернігівської квартири загиблого. З помешкання вони викрали значну суму грошей та деякі коштовності. Шукаючи здобич, злочинці не перевертали у квартирі все шкереберть, що означає – вони дещо знали про місця схованок. Але бандити забрали з квартири не всі гроші, а лише ті, які лежали в тумбочці. Решту, сховану за книжками, не взяли. Про конкретну суму вкрадених грошей у міліції не кажуть, але є інформація, що напередодні трагедії Бондаренки продали автомобіль, тобто загальна сума викраденого має бути доволі значною.
Попередня причина смерті Володимира Бондаренка вже відома — крововилив у мозок. За фактом убивства порушено кримінальну справу за частиною 2 статті 115 Кримінального кодексу України («навмисне вбивство»). За інформацією Тижня, нині міліція відпрацьовує дві основні версії. Перша – звичайний розбій. Друга – вбивство Бондаренка пов’язано з його професійною діяльністю. Ці версії самі міліціонери не коментують, посилаючись на таємницю слідства, але водночас нічого і не спростовують.
Версія про те, що Володимир Бондаренко став випадковою жертвою банального розбійного нападу, виглядає найвірогіднішою. Але тільки на перший погляд, адже часто, виконуючи замовлення, кілери намагаються зімітувати пограбування, щоб приховати справжню мету злочину. Також слід зазначити, що діяльність керованого Бондаренком підприємства була тісно пов’язана з отриманням у місті земельних ділянок, ціна на які в обласному центрі зростає мало не щодня. А після загибелі директора пішли чутки, що з тими ділянками не зовсім чисто.
Гектари йдуть у тінь
Протягом минулого року за участю КП «Чернігівбудінвест» в місті зводилося 13 об’єктів, обсяг інвестицій в які сягнув 96 млн грн. У 2007 році введено в експлуатацію 37346 квадратних метрів житла, що на 295% більше, ніж у попередньому. У 2008-му планують ввести в експлуатацію 44 тисячі квадратних метрів житла. Підприємство поступово відходило від практики будівництва «одиничних об’єктів» і переходило до квартальної забудови мікрорайонів.
Загиблого керівника “Чернігівбудінвесту” у ділових колах міста називали людиною нинішнього міського голови Чернігова – Олександра Соколова. Саме при Соколові, з яким Володимир Бондаренко працював у обласній держадміністрації за часів головування там Миколи Бутка, у 2004 році активно створювалося міське комунальне підприємство «Чернігівбудінвест». Для Чернігова воно було практично тим самим, що «Київміськбуд» для столиці. Спочатку його засновували як посередницьке підприємство, орієнтоване на створення сприятливих умов для роботи підрядних організацій Чернігова, але згодом перетворили на самостійного забудовника з подальшим виділенням йому земельних ділянок для будівництва.
Комерційні будівельні компанії неодноразово вказували на протекцію влади при виділенні ділянок під забудову «Чернігівбудінвесту». Мерія організовувала йому і безкоштовну рекламну кампанію, згадуючи на різних прес-конференціях. Фрази, на кшталт: «Не хочете мати проблем, які були з «Елітою-Центром» у Києві – несіть гроші у «Чернігівбудінвест» – лунали з уст очільників міста постійно.
Нещодавно комунальному підприємству «Чернігівбудінвест» передали майже 50 гектарів міської землі. Як пояснило керівництво Чернігова, це зробили, аби земельні ділянки залишалися «в полі зору» влади і не «розповзалися». Втім, як зазначає міська преса, на сайтах ріелторських фірм, що спеціалізуються на продажу землі, можна знайти цікаві пропозиції щодо купівлі в Чернігові ділянки під забудову за ціною від 10 до 100 тис. грн за сотку, залежно від її місцезнаходження. Найцікавіше, що адреси цих ділянок дивовижним чином збігаються з виділеними для будівництва КП «Чернігівбудінвест» частками міської землі. Тобто виходить, що компанія, створена начебто з метою перешкоджання «розповзанню» міської землі, потихеньку її продавала? Якщо так, то це справа, яка «тягне» не на один мільйон доларів, а причетними до замовленого вбивства можуть виявитися дуже поважні особи.
На особливий контроль «справу Бондаренка» взяла як міськ- та облдміністрація, так і Міністерство внутрішніх справ. У неформальній розмові з кореспондентом Тижня один з працівників міністерства, який має оперативний досвід роботи й у Чернігові, сказав: “Бійня триватиме. Всі хочуть отримати “халявні” гроші з бюджету на “соціальне житло”, – пояснив наш співрозмовник. – А якщо навіть убивць ми знайдемо – не факт, що ми знайдемо замовників. Ця система багаторівнева і типова для України. Варто тільки кільком малолітнім “відморозкама” дати наводку, ще й бонус у вигляді грошей жертви запропонувати – охочих буде багато”.
Наступний за списком
Убивство Бондаренка може поповнити список нерозкритих злочинів, пов’язаних із землею. Достатньо згадати вбивство підприємця Олега Шеремета, що брав активну участь у земельному конфлікті в Бориспільському районі на Київщині, а також замах на голову Державного агентства земельних ресурсів Ігоря Яцука у Макарові на Київщині, про які Тиждень докладно писав раніше..
Якщо ж причиною вбивства стала конкурентна боротьба на будівельному ринку, то й тут досі нерозкритих злочинів не бракувало. Особливо – починаючи з 2000 року, коли прибутки на вітчизняному ринку нерухомості стали астрономічними.
Сумний відлік розпочала смерть Ігоря Гаркуна, який займався реставрацією та будівництвом готельних комплексів. 15 лютого 2002 його знайшли з двома ножами у спині на вул. Костельній у центрі столиці – у власному автомобілі. На той момент його компанія реконструювала готель “Україна” і мала розпочати реконструкцію готелю “Русь”. За свідченнями двірника будинку, поблизу якого розташовано гараж покійного, Ігор Гаркун, виїхавши з гаража, зупинився, щоб прогріти двигун. У цей час до автомобіля підійшли двоє молодиків і сіли в салон. За хвилину невідомі вийшли з автомобіля й покинули двір.
У жовтні 2001 року у Львові вбили голову наглядової ради фірми “Світанок”, гендиректора фірми “Технобуд” Богдана Опірського. Злочинець кілька разів вистрілив у вікно його автомобіля, коли Опірський від’їжджав після наради від готелю. “Світанок” був підрядником робіт з реконструкції Палацу “Україна” та Київського залізничного вокзалу.
А 8 грудня 2005 року у містечку Вишневому під Києвом на порозі власної квартири ростріляли 34-літнього Юрія Нагрецкіса. Повернувшись з роботи опівночі, він відмикав вхідні двері, коли дружина почула постріл. Виглянувши у вікно, вона встигла помітити двох молодиків, які вибігли з під’їзду. Нагрецкіс був власником двох будівельних фірм, окрім того у вересні його призначили начальником держпідприємства “Управління капітального будівництва”, яке контролює практично все будівництво у Києво-Святошинському районі. Як кажуть у Вишневому, керувати управлінням – значить мати по трьохкімнатній квартирі з кожного будинку, яких у містечку будують по 5 – 10 щороку.