В Україні придумали, як боротись з піратством

4 Червня 2013, 08:57

Ініціатива відомства спрямована на боротьбу із зростанням рівня піратства в мережі, йдеться в аналізі його регуляторного впливу. Нинішні норми закону "Про авторські та суміжні права" діють ще з 2001 року і не дозволяють ефективно захищати інтелектуальну власність в інтернеті, наголошується в документі, пише "Коммерсантъ Украина".

Законопроект пропонує правовласникам звертатися зі скаргою на піратські сайти в Держслужбу інтелектуальної власності. При зверненні заявнику необхідно буде надати копії реєстраційних документів, нотаріально завірені копії договорів, що підтверджують його авторські або суміжні права, перелік піратських файлів, розміщених в інтернеті, а також завірені переклади документів, якщо вони випущені на іноземних мовах.

Одночасно правовласник повинен буде звернутися до хостинг-провайдера, на потужностях якого розміщений піратський контент. Останній у свою чергу буде зобов'язаний у дводенний термін повідомити адміністрацію ресурсу про скаргу.

Держслужбі інтелектуальної власності надається 10 днів на розгляд звернення правовласника – за цей період вона зобов'язана визначити, чи законно розміщений контент, а також опублікувати на своєму сайті перелік адрес, за якими розміщена піратська продукція. Після публікації у адміністрації ресурсу-порушника є два тижні, щоб надати відомству документи, що підтверджують законність розміщення.

Після отримання цих документів Держслужба протягом 10 днів буде зобов'язана прийняти остаточне рішення про те, чи має місце порушення авторських або суміжних прав, а потім надіслати рішення заявнику, адміністрації ресурсу і хостинг-провайдеру.

Новий законопроект набагато ліберальніше щодо інтернет-ресурсів та хостинг-провайдерам, ніж попередня ініціатива держслужби.

У законопроекті "Про врегулювання авторського права і суміжних прав", розробленому за участю відомства та поданому народними депутатами попереднього скликання Максимом Луцьким (Партія регіонів), Катериною Самойлик (Компартія) і Олегом Зарубінським (Блок Литвина) у 2010 році, пропонувалося зобов'язати дата-центри відключати піратські сайти за першою заявою правовласників, а в разі відмови – залучати їх до відповідальності за порушення авторських прав. Цей законопроект був прийнятий в першому читанні ще в 2010 році, але так і не був включений до порядку роботи Ради нового скликання.

"Новий законопроект почали розробляти в лютому, після того як на адресу України посипалися перші звинувачення від правовласників. Ця ініціатива – наш аргумент на користь того, що прогрес у боротьбі з піратами є", – сказало джерело в Держслужбі інтелектуальної власності.

Утім, правовласники називають ініціативу відомства занадто бюрократизованою. "Запропонований метод роботи ще менш ефективний, ніж звернення до суду, – вважає директор юрфірми "Виндекс"(представляє інтереси розробників ПЗ Adobe Systems, Graphisoft, Nav N Go, медіа груп "1+1", StarLightMedia," Медіа Група Україна" та НТКУ ) Павло Миколюк. – Великі мейджори просто не стануть збирати весь пакет документів і переводити договори про авторські права на кожну пісню". Він називає терміни розгляду питання держслужбою надмірно затягнутими, а плату за розгляд заяв – необгрунтованою. "До того ж офіційна процедура на практиці може призвести до того, що ті деякі ресурси, які зараз добровільно видаляють піратський контент за заявою правовласників, перестануть робити це без вказівки держоргану", – говорить юрист.

У "Віндекса" є досвід боротьби з піратським ресурсами із залученням міліції. Торік за заявою компанії МВС вилучило з дата-центрів сервери популярного файлообмінника ex.ua, в цьому році – my-hit.ru.

Хостинг-провайдери вважають, що виконати вимоги законопроекту практично неможливо.

"Для того щоб перекривати доступ до кожного конкретного файлу, потрібні додаткові технічні та людські ресурси, навряд чи хтось піде на це, а значить, доступ перекриватимуть до всього сайту, – пояснює президент компанії "Інтернет Інвест" (володіє найбільшим у країні доменним реєстратором imena.ua і хостингової компанією MiroHost) Олександр Ольшанський. – Таким чином, несудових скарги на піратський контент можуть стати новим інструментом боротьби з конкурентами в інтернеті, що викличе масовий відтік клієнтів в зарубіжні дата-центри".

Як повідомлялось, США почали розслідування щодо українського піратства.

Читайте також: Україна догралася в «халяву»…

Як відомо, офіс торговельного представника США вніс Україну як найбільшого порушника авторського права до категорії так званих пріоритетних зарубіжних країн.