У день народження Кучми в парку «Айвазовський» красувалося оголошення про те, що його відвідини заборонені з четвертого по одинадцяте липня «в зв’язку з санітарно-профілактичними заходами». Жителі Партеніта, багато з яких самі працівники парку й лікувально-оздоровчого комплексу при ньому, навіть не сміялися з хитрого прийому. «У нас тут часто таке: то Янукович щось відзначає, то Тарута, – каже електрик із «Айвазовського», – сьогодні Кучма. – Зараз там зробили спеціально для нього ресторан. Є ще один ресторан на плоту».
Із самого ранку дев’ятого серпня біля входу в парк було повно охоронців: схоже, старалася якась приватна фірма. Крім того, по периметру «Айвазовського» розмістили десятки міліціонерів – вони вартували двометрову бетонну огорожу. Через спеку хлопці сиділи в своїх «уазиках» у самих плавках, побоюючись у такому вигляді висовуватися назовні. З іншого боку стояли на чатах «беркути», вони приїхали двома чорними джипами. «Санітарно-профілактичні роботи» перебували під надійним наглядом. Все це викликало в жителів Партеніта буркотіння на тему «живуть же люди».
ПАНИ ЇДУТЬ!
Удень дев’ятого ми все ж таки таємно проникли на територію об’єкта, який ретельно охоронявся. Улюблений санаторій екс-президента вражає своєю красою, особливо це стосується пляжу й кипарисового парку. Знизу почувся голос Філіппа Кіркорова, який співав разом із Аллою Пугачовою. Зірки вже тут, подумали ми, але незабаром зрозуміли, що це лише розминка, в будинку відпочинку перевіряють апаратуру. Після «розвідки боєм» відійшли від об’єкта.
Нашестя віпів почалось о восьмій годині: до брами «Айвазовського» в’їжджали машини одна крутіша за іншу. При цьому деякі пасажири показували перепустки, а деяких пускали просто так. Ми встигли побачити Євгена Червоненка з блондинкою. Професійний автогонщик, колишній активіст акції «Україна без Кучми», а нині глава Національного агентства з Євро-2012 особисто сидів за кермом. Нещодавно в одному нтерв’ю він казав: «Я й цього року буду на дні народження Кучми… Взагалі я глибоко вдячний йому хоч би за одне – за те, що він зупинив війська під час Майдану…». Повз охорону проїхали люди, схожі на регіонала Василя Горбаля й російського посла Віктора Черномирдіна.
З «п’ятачка» біля в’їзду в «Айвазовський» вигнали всіх таксистів, місце звільнили й від жінок із оголошеннями про оренду квартир. До брами санаторію під’їхала машина: наївний водій запитав, чи відкритий парк. «Жени його!» – закричав один охоронець іншому. Наказ тут же був виконаний. Коли шофер від’їхав, то запитав у місцевих, у чому річ. А дізнавшись про день народження Кучми, почав обурюватися: «Він же навіть не президент, а просто приватна особа. Яке вони мають право так робити?»
До воріт «Айвазовського» під’їхав автобус, із якого висипали артисти групи «95 квартал» із плакатом «70-річчя Кучми». Тут же промайнула чутка, що ді-джеєм на заході буде Володимир Зеленський, старший на цьому кварталі. Незабаром біля входу в комплекс з’явився оркестр МВС: музиканти на віпів ніяк не тягнули, тому їх висадили з автобуса й наказали йти пішки. З «Айвазовського» почали виганяти тих, хто готував свято, але виявився зайвим на нім. Якийсь працівник комплексу повідомив: усередині всіх гостей пропускають через металошукачі, «навіть Кіркорова з Кобзоном». «Там такі могутні установки, що й залізо в організмі дзвенить», – сказав очевидець. «А сера Елтона Джона теж перевіряють?» «Не знаю такого, може, й перевіряють».
ОДНА ДІРКА – ОДИН «БЕРКУТ»
Пам’ятаючи слова Платона про те, що гідні люди ходять у гості до гідних без запрошення, ми з настанням темряви також вирішили проникнути всередину комплексу. Проте в тому місці, через яке ми пробиралися вдень на розвідку, тепер стояв «беркут». Навмисне не вигадаєш: стокілограмовий дядько охороняв одну дірку в огорожі. Ми вирішили пробиратися в іншому місці – через паркан із боку пляжу, де не було ні охоронців Кучми, ні міліції з «Беркутом». Тут «Айвазовський» межує з якимось будівельним об’єктом, який теж охороняють, але не так активно, як комплекс. Ми проминули будівництво, перелізли через огорожу й опинилися в «Айвазовському». Пробиралися через кипарисовий гай на напівзігнутих ногах, відключивши мобільні телефони. Десь за кілометр від нас усіма вогнями сяяла віп-сцена, грала бадьора музика. Могутні промені з пірса розстрілювали весь простір навколо, обмацували скелястий мис праворуч. За кілька сотень метрів від берега стояв невеликий корабель, судячи з усього, він теж охороняв іменинника.
Справді, свято вів Володимир Зеленський, у чому йому допомагав гендиректор ICTV Олександр Богуцький, яких ми впізнали за голосами. Заслужений кавеенник почав вечір із попередження про те, що фотографувати заборонено. Тут ми зробили декілька кадрів. Слово взяв ювіляр. Кучма пригадав усіх, із ким він «будував космічні кораблі й країну під назвою Україна». Потім Данілич почав дякувати своїм гостям. Виявилось, окрім нього, тут були ще чотири відставні президенти: Александр Квасневський (Польща), Петро Лучинський (Молдова), Еміль Константинеску (Румунія), Рудольф Шустер (Словаччина).
Кучма привітав російського посла Віктора Черномирдіна й удову Бориса Єльцина – Наїну Йосипівну, сказавши при цьому теплі слова на адресу покійного президента. Судячи з голосу, Леонід Данилович був досить бадьорий і, незважаючи на свято, говорив виразно й упевнено. «Коли чоловікові 30 років, він має поводитися, неначе йому 20, коли 40 років, то неначе йому 30. А ось коли йому виповниться 70 років, то він має поводитися обережно. 70 років – політ нормальний!» – сказав колишній президент.
Ми вирішили підібратися ще ближче до сцени й пішли на повен зріст однією з доріг. До сцени залишалося кілька сот метрів. Раптово з’явився автомобіль охорони, ми відразу ж сховалися за каменем на схилі гори. Машина зупинилася навпроти нас, освітлюючи весь простір фарами. В цей час можна було почути, як ювіляра вітали його дружина Людмила з дочкою Оленою Франчук, онучкою Катею і її старшим братом Романом. Вони не придумали нічого кращого, як заспівати «Хепі бездей ту ю». Ми лежали, притулившись до землі, й думали, що буде, якщо нас усе ж таки зловлять. «Тут навіть адміністративного порушення немає». «Ага, розповіси це все тим м’язистим хлопцям». «Головне, щоб нас не віддали Елтону Джону». «Так, сер любить молоденьких українських журналістів». «Навіть боюся собі уявити, що любить Філіпп Кіркоров».
Хвилин через п’ять машина поїхала, а ми ще трохи поблукали по «Айвазовському» під пісню «С чего начинається Родіна» у виконанні Кобзона. Потім настала черга Наталії Могилевської. Ми залишили парк і заночували «в бабусь» у Партеніті. О 3-й годині прокинулися від оглушливого гуркоту: то культурні люди гуляли в «Айвазовському». Очевидці розповідали, що в цей час гостям подавали десерт – співав Елтон Джон.
А взагалі ювілей Данілича чомусь нагадав безпрецедентний заплив сімдесятип’ятирічного Мао Дзе Дуна в Янзци. І якщо «великий керманич» демонстрував свою фізичну й моральну силу, будучи при владі, то Кучма довів, що можна бути досить впливовим і з додатком «екс».