Анна Бабінець журналіст

Затягнувши пояс

ut.net.ua
14 Листопада 2008, 00:00

 

Українські політики опановують мистецтво самопіару в умовах нової економічної політики. Наразі більшість українців переймаються питанням «на чому б заощадити?» Чиновники вирішили не відставати й собі скоротили видатки. Країною прокотилася перша хвиля показових виступів із економії державних коштів. Президент звільнив усіх радників, Мінфін скоротив премії співробітникам, а тепер уже ексголова ВР Арсеній Яценюк літав у Дніпропетровськ економ-класом звичайного літака. Тиждень вимірював різницю між намірами та діями топ-чиновників.
 
ТІНЬОВА ЕКОНОМІЯ
 
Ще наприкінці жовтня Кабінет Міністрів ухвалив рішення про «скорочення на 20% видатків на виконавчу владу». Саме таке, м’яко кажучи, розмите формулювання гордо озвучила Юлія Тимошенко. Відомо лише, що прем’єрка звільнила 39 своїх радників. Зважаючи на те, що зарплата прем’єрського радника складає від 3 до 10 тис. грн, Кабмін заощадить близько 250 тис. грн. Наразі це єдина конкретна цифра економії Кабміну. Міністр фінансів Віктор Пинзеник пішов далі. Принаймні, в намірах. Він підписав наказ про ощадливість у власному відомстві. Згідно з ним, на 15% скорочують кількість автомобілів відомства; на 20% – кількість службових мобільних телефонів; на 10% скорочують видатки на преміювання працівників апарату міністерства. Пинзеник також заборонив купувати будьякі меблі, побутову техніку, мобільні телефони та ноутбуки. Робота Мінфіну обходиться українцям чи не найдорожче з усіх відомств (майже 20 млрд грн цього року, 6 з яких пішло на повернення боргів Ощадбанку). Проте відкритої інформації, скільки грошей відомство планує в такий спосіб заощадити, та куди вони будуть спрямовані, наразі немає. З цим запитанням Тиждень звернувся до заступників пана Пинзеника, але відповіді не отримав. Натомість відповідь є у бюджеті на 2009 рік. У проекті, поданому Кабінетом Міністрів, наступного року планують збільшити фінансування Мінфіну майже на 7 млрд грн (із цьогорічних 19,8 млрд грн до 26,4 млрд). Ми розуміємо, що проект бюджету-2009 подавали до парламенту в вересні – коли заощаджувати ще не було модно. Проте за останній тиждень жодне з міністерств, і Мінфін зокрема, не подали пропозицій із поправками до наступного бюджету. В такому випадку намір економити сприймався би правдоподібніше. А внутрішнє розпорядження з незрозумілою схемою перерозподілу коштів виглядає трошки дивно. До речі, Мінфін зо бов’язав Державну податкову адміністрацію, Фонд держмайна, Держмитслужбу та інші органи запровадити аналогічну схему економії. Чого не купуватимуть вони, наразі не повідомляють.
 
ЗА КАДРІВ ВИРІШУЮТЬ УСЕ
 
Секретаріат президента вирішив розпочати з людей. Віктор Ющенко звільнив 19 своїх радників (з-поміж них телеведуча Людмила Харів, співак Володимир Гришко, а також політик і боксер Віталій Кличко). Зарплата президентського радника приблизно така ж, як і радника прем’єра: в середньому 5-6 тис. грн. У такий спосіб Ющенко за ощадив близько 110 тис. грн. Загалом Ющенко скоротив апарат секретаріату на 25%. Найбільше дісталося Національному інституту стратегічних досліджень: штат його працівників скоротили майже на третину: з 317 до 217 людей. Також звільнено 45 працівників секретаріату, 50 працівників РНБО та 43 – Держуправління справами. Припустимо, середня зарплата звільнених складала 3 тис. грн – отримуємо 714 тис. грн заощаджених коштів. Результат кращий, ніж у Кабміну, хоча чисельність співробітників на порядок нижча. Проте, знову ж таки, не зрозуміло, куди спрямовуватимуть ці кошти. Президентський секретаріат також не подав жодних пропозицій про скорочення видатків на свою роботу в 2009-му році. Наразі у проект бюджету закладено 131,7 млн грн на авіаперевезення вищих посадових осіб держави. Це на 35 млн більше, ніж цьогоріч. Заощаджений мільйон гривень на зарплатах звільнених чиновників якось губиться на цьому тлі.
 
Верховна Рада поки що не зекономила жодної копійки. Хоча заяви про скорочення витрат на забезпечення життєдіяльності народних депутатів лунають чи не щодня. Про це говорили Арсеній Яценюк, віцеспікер Микола Томенко, лідери майже всіх парламентських фракцій. Проте наразі депутатам не до економії – під куполом модно ділити владу.

[1000]

 
ВИТРАЧЕНІ ТА ЗАОЩАДЖЕННІ КОШТИ

 

 

Дані з Закону про держбуджет на 2008 рік та з проекту бюджету-2009 (урядова версія)

ЦИФРА

На межі зникнення

Кабмін, ВР та президент озвучили однакову цифру, на яку треба скоротити кількість держчиновників – на 20%. Згідно з даними Головного управління державної служби, на початок 2008-го року в Україні нараховано 265,7 тис. держслужбовців. Це майже вдвічі більше, ніж у 1996 році (190 тис.).

 

 

Графіка: Павло Ніц