Регіонали побоюються, що вільний доступ журналістів у комітети Ради заважатиме їм “штампувати” закони

28 Травня 2013, 10:23

"КоммерсантЪ-Украина" отримав у своє пинився текст законопроекту "Про внесення змін до закону" Про комітети Верховної ради "(щодо доступу засобів масової інформації на засідання комітетів Верховної ради)", підготовленого народним депутатом Павлом Різаненко (УДАР), але ще не зареєстрованого в парламенті . Депутат пропонує відкрити акредитованим журналістам вільний доступ в будівлі парламентських комітетів, куди зараз представники ЗМІ можуть проходити тільки з дозволу народних депутатів або апарату Верховної ради.

"На засіданнях комітетів, як і на засіданнях Верховної ради, розглядаються законопроекти. Але часто глави комітетів використовують норми закону ("Про комітети Верховної ради" – Ред.) таким чином, щоб не пускати журналістів на свої засідання, навіть якщо вони відкриті", – заявив Різаненко.

Чинний закон про парламентські комітети дозволяє журналістам бути присутніми на засіданнях тільки з дозволу керівництва комітету. "На практиці ця норма помилково трактується як дозвільна. Вона суперечить встановленим принципам гласності та відкритості і порушує права представників засобів масової інформації, які закріплені в ст. 25 закону про інформацію, – пояснив Різаненко. У документі пропонується законодавчо закріпити право журналістів бути присутніми на відкритих засіданнях комітетів, а також зняти будь-які дозвільні норми на проведення звукозапису, відеозапису і трансляції засідань.

Втім, законопроект знімає не всі обмеження для ЗМІ. У законі "Про комітети Верховної ради" залишається норма про закрите засідання комітету, на якому не мають права бути присутніми журналісти. "Я не бачу причин, які перешкодили б даному законопроекту стати законом", – упевнений Різаненко.

Союзники партії УДАР із опозиції мають намір підтримати законопроект. "Такий закон необхідно прийняти, щоб представники ЗМІ не залежали від різних трактувань щодо їх доступу на засідання комітетів", – вважає народний депутат Юрій Стець ("Батьківщина"). "Фракція «Свободи» підтримає цей законопроект, оскільки діяльність народних депутатів має бути максимально відкритою як у сесійній залі, так і під час роботи в комітетах", – вважає народний депутат Ігор Мірошниченко ("Свобода").

Представники парламентської більшості не виключають, що законопроект може бути прийнятий. "Не завжди комітети проводять свої засідання у пристосованих для цього приміщеннях. Іноді буває так, що фізично відсутній місце для представників ЗМІ, – заявив народний депутат Олександр Голуб (Компартія). – Однак в іншому, я думаю, фракція Компартії може підтримати даний законопроект".

У Партії регіонів поставилися до ініціативи колег з обережністю. "Я не проти присутності ЗМІ на засіданнях комітетів, проте іноді це може тільки нашкодити вирішенню питання", – вважає голова комітету з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної ради Володимир Макеєнко (ПР). На його думку, передчасне розголошення інформації з важливих законопроектів може перешкодити їх прийняттю більшістю народних депутатів у сесійній залі. "Крім того, засідання деяких комітетів слід проводити в закритому режимі, тому що йдеться про питання національної безпеки", – упевнений Макеєнко.

Як повідомлялось, Як повідомлялось, 26 березня, попри відкритість засідань комітетів Ради, журналістів не пустили на засідання бюджетного комітету, на якому перерозподіляли 1,7 млрд грн з бюджету на користь «потрібних» відомств, регіонів і об’єктів. Зокрема, найбільші суми дістались місту Єнакієве – 100 млн, тоді як Херсонській області – 18, Черкаській -10, Чернівецькій – 7, Одеській – 19, Полтавській – 13 млн, а Донецькій області перепало 60 мільйонів гривень. Крім того Генеральній прокуратурі додатково виділили 209 млн, СБУ – 31 млн, Держслужбі охорони – 48 млн грн. А Держагенство з інвестицій, яке замість залучення інвестиції «від’їдається» на бюджеті, просило 300, а отримало – 100 млн грн.

Читайте також: Влада приховує перерозподіл бюджетних коштів на користь близького до неї бізнесу