«Викликає занепокоєння тіньовий характер цієї політики і незрозумілість, що саме і коли обговорюється. Це вже хронічна хвороба україно-російських стосунків», – переконаний Сушко.
Зокрема, коментуючи можливість отримання Україною статусу спостерігача при Митному союзі, експерт зауважує, що наразі певних нормативних документів, які би містили вичерпну інформацію про цей статус, немає.
«Статус спостерігача звісно має бути описаний в окремому документі. На сьогоднішній день нормативні документи Митного союзу не передбачають ніякого статусу спостерігача, тому власне ця ідея української сторони має знайти певне формалізоване рішення, якщо буде прийнято політичне рішення про можливість такого статусу. Після цього можна буде проробляти і приймати документ про те, що означає статус спостерігача», – вважає Сушко.
На думку експерта, російська сторона якщо би й погодилася на статус спостерігача для України, то хотіла би прописати це таким чином, що статус спостерігача є лише тимчасовим статусом для країн, які мають намір стати повними членами Митного союзу.
«Таким чином статус спостерігача замінював би певним чином статус кандидата, що є в ЄС. І таким чином країна, набуваючи статусу спостерігача, тим самим зафіксувала би свій намір стати повноправним членом Митного союзу», – додав він.
На запитання, чи перешкоджає отримання статусу спостерігача підписанню угоди про асоціацію, експерт відповів:
«На сьогодні ані переговори з Путіним, навіть можливість отримання статусу спостерігача, якщо він не передбачає набуття повного членства, не ставить особливих загроз угоді про асоціацію. Саме тому, що статус спостерігача не означає повноправної участі у Митному союзі, а значить і повної консолідації зовнішньоекономічної політики. Бо якщо країна приєднується до Митного союзу, то бере на себе всі зовнішні правила, що існують в Митному союзі, а отже не може самостійно укладати будь-які угоди про вільну торгівлю, а це є частиною угоди про асоціацію».
Нагадаємо, у неділю, 26 травня відбувся одноденний робочий візит Віктора Януковича до Російської Федерації, де провів зустріч із президентом РФ Владіміром Путіним. Про візит стало відомо того ж дня. Водночас за його підсумками жодних офіційний заяв чи оприлюднення певних домоленостей не було.
Як повідомлялося, на 28-29 травня планується зустріч Януковича з лідерами країн Митного союзу в Астані, у рамках засідання Вищої Євразійської економічної ради.
Раніше ЗМІ повідомляли, що на найближчій зустрічі глав держав ЄврАзЕС може відбутися підписання меморандуму про статус спостерігача України в МС.