Рада ввела кримінальну відповідальність для юридичних осіб

23 Травня 2013, 19:04

Рада доповнила Кримінальний кодекс новою статтею і визначила, що кримінальній відповідальності підлягають такі юридичні особи: установи, підприємства чи організації, крім державних органів, органів влади Криму, місцевого самоврядування, організацій, створених ними, які повністю утримуються за рахунок державного або місцевого бюджету, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, Фонду гарантування вкладів фізосіб, а також міжнародних організацій.

Визначені також підстави звільнення юросіб від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням після набуття чинності вироку суду таких строків: 3 роки – при злочині невеликої тяжкості, 5 років – середньої, 10 років – тяжкого злочину і 15 років – особливо тяжкого злочину.

При цьому визначено, що протягом строку давності в застосуванні юридичної відповідальності до юрособи зупиняється, якщо його уповноважена особа, яка здійснила злочин, переховується від органів досудового слідства і суду з метою ухилення від відповідальності і його місцезнаходження невідоме. У таких випадках строки давності поновлюються з дня встановлення місцезнаходження цього уповноваженої особи.

Парламентом визначено види заходів кримінально-правого характеру, які можуть застосовуватися до юросіб.

Серед них: штраф, конфіскація майна, ліквідація.

Суд може застосовувати до юрособи штраф у розмірі від 5 тис. до 75 тис. неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян.

Радою визначена градація штрафу залежно від ступеня тяжкості злочину.

Як зазначив в коментарі автор цього законопроекту, народний депутат від фракції УДАР Віктор Чумак, цим законом буде встановлено кримінальну відповідальність юридичних осіб за скоєння корупційних правопорушень їхніми керівниками, посадовими особами або особами, які мають право управляти від імені цих юросіб.

«Тобто, якщо раніше відповідальність за корупційні оборудки несла фізична особа, тобто керівник, то зараз покарання стосуватиметься і юридичної особи: підприємства, фірми чи організації. Покарання буде у вигляді штрафу, заборони займатися певним видом діяльності або навіть ліквідація», – пояснив Чумак.

За його словами, цей закон спрямований на забезпечення виконання рекомендацій групи держав проти корупції (GRECО), а також на вирішення питань про реалізацію низки міжнародних договорів України.

«У цьому законі закладені принципи і стандарти Європейського Союзу щодо антикорупційної політики держави, тому ми переходимо до цих стандартів і процедур, які є в Європі», – підсумував Чумак.