У Росії сенсація: рок-музикант насмілився поставити Владіміру Путіну незручні запитання. 29 травня російський прем’єр-міністр Владімір Путін зустрівся з учасниками та організаторами благодійного вечора «Маленький принц», де напоровся на відомого своїми опозиційними настроями лідера рок-гурту «ДДТ» Юрія Шевчука. На початку спілкування з прем’єром рокер повідомив, що напередодні до нього телефонували з Адміністрації президента й просили не ставити гострих політичних запитань (Путін це одразу заперечив), але надалі саме до них і перейшов. Примітно, що Путін одразу ж застосував абсолютно чекістський прийом, запитавши одного з найвідоміших на пострадянському терені співаків, як його звати. Мабуть, дуже вже хотів збити Шевчука з пантелику. Не вдалося. Тиждень наводить уривки з розмови політика та митця.
Ю. Шевчук: У мене є запитання. <…> Перше – свобода. Слово таке. Свобода преси, свобода інформації, бо те, що зараз відбувається в країні, – це станова країна, тисячолітня. <…> Є півтори газети і півтелебачення. Насправді те, що ми бачимо по «ящику», – це навіть не полеміка, це ті самі марші й гімни.
Насправді протестний електорат у країні зростає, ви це теж знаєте. Багато незадоволених ситуацією, що склалася. Як ви гадаєте, чи відбудеться, чи є у вас у планах серйозна, відверта, чесна лібералізація, демократизація справжньої країни? Щоби громадські організації не придушувалися, щоби ми перестали боятися міліціонера на вулиці. Тому що міліціонер служить зараз начальству та своїй кишені, а не народу. Я відверто запитую: 31 травня буде Марш незгодних у Пітері. Його розганятимуть?
В. Путін: ...Я вважаю, що несправедливо всіх під одну гребінку, хоча проблем там (у міліції) вистачає. У нас такий рівень загальної культури: тільки-но людина отримує якесь посвідчення, якусь палицю в руки, одразу починає нею розмахувати і намагається заробити на цьому гроші. Але це характерно не тільки для міліції, а й для будь-якої галузі, де є владні повноваження і можливість отримати божевільну адміністративну ренту. З приводу Маршу незгодних. Є певні правила, які передбачають, що такі заходи регулює місцева влада. Крім цих людей, які виходять на марш згодних чи незгодних, є й інші, про права яких ми не маємо забувати. Якщо ви вирішите провести Марш незгодних, я прошу пробачення за надто різкі речі, приміром, біля лікарні, де заважатимете хворим дітям, – хто з місцевої влади вам дозволить там проводити цей марш? І правильно зроблять, що заборонять!
Ю. Шевчук: Можна я відповім?
В. Путін: Ні! А тепер ви хочете провести його там, де люди планують у п’ятницю поїхати на дачу, наприклад. Або в неділю ввечері повернутися з дачі. Та вони вас там такими матюками покриють! І місцева влада також. Але це зовсім не означає, що влада має прикриватися тими речами, про які я казав, і створювати неможливі умови для виявлення свободи слова. Але це питання, яке має вирішуватися разом із владою. Я сподіваюся, що в Петербурзі все буде зроблено саме так, із розумом: із правом громадян висловити свою незгоду з політикою влади з того чи іншого питання. Але з тим, щоби учасники цього маршу не заважали людям, які не хочуть брати участь у демонстрації, а хочуть просто дістатися додому вчасно, хочуть поїхати до родини, до дітей і так далі. Треба випрацювати. Насправді я хочу, щоб ви зрозуміли. Мені, певен, й іншим представникам державної влади, це не заважає, навпаки, допомагає.
31 травня міліція жорстко розігнала Марші незгодних на Тріумфальній площі у Москві й на Дворцовій площі в Санкт-Петербурзі (на фото). У Москві затримано 135 учасників мітингу, в Петербурзі – понад 60. Одному з активістів зламали руку.