Україна за п’ять років у СОТ не спромоглася підвищити конкурентоспроможність своїх товарів

23 Травня 2013, 09:51

За словами урядового уповноваженого з питань європейської інтеграції Валерія П'ятницького, вступ до СОТ дозволило Україні провести переговори про асоціацію з Європейським союзом, укласти договори про зону вільної торгівлі з Європейською асоціацією вільної торгівлі (включає Норвегію, Швейцарію, Ліхтенштейн і Ісландію) і Чорногорією, повідомляє "Коммерсантъ Украина".

Поки ще Україна веде аналогічні переговори з Канадою, Туреччиною і Сербією. З них найближче до підписання перебуває договір з Канадою, уточнив П'ятницький.

За 2008-2012 роки обсяг експорту українських товарів виріс на 39,7%, тоді як імпорту – на 39,5%.

Однак якщо зростання експорту вважається позитивним явищем, то збільшення імпорту багатьма сприймається негативно.

Оскільки спочатку він перевищував експорт, його зростання привело до збільшення дефіциту зовнішньої торгівлі – з $11,42 млрд до $15,85 млрд.

"У першу чергу зростаючий імпорт пов'язаний з підвищенням цін на імпортні енергоресурси, а до цієї проблеми СОТ не має ніякого відношення", – пояснив депутатам П'ятницький.

З такою оцінкою погодилася глава комітету торгової політики і співпраці в рамках СОТ Мінагрополітики Наталя Гавриленко.

"У секторі продуктів харчування ми бачимо тимчасові зростання обсягу імпорту, в першу чергу, свинини, овочів, баштанних культур й іноді цукру. Однак це зростання імпорту пов'язане з проблемами всередині країни і в більшості випадків носить тимчасовий характер", – пояснила пані Гавриленко.

До довгострокових проблем Гавриленко віднесла лише зростаючий імпорт свинини.

 У 2012 році в роздрібній торгівлі частка продажів вітчизняного м'яса і ковбасних виробів склала 96%.

На думку чиновників, саме аграрний сектор отримав найбільшу кількість вигод від членства в СОТ.

"Цей сектор більш активно залучає інвестиції в модернізацію. Як результат, за ці роки ми перетворилися з імпортера на експортера м'яса птиці та кондитерської продукції", – заявив П'ятницький.

Найгірша динаміка помічена в сфері виробництва недорогоцінних металів та виробів з них, яка скоротила за п'ять років обсяг експорту на 9%, або $ 1,9 млрд.

Безпосередньо обсяг експорту чорних металів впав на 8,4%, або на $ 1,4 млрд.

В агентстві надали розрахунки по інших галузях, згідно з якими з 2007 року на внутрішньому ринку знизилася частка вітчизняної продукції в секторі легкового машинобудування (з 82,3% до 41,1%), меблів (з 75,6% до 41,2%) , холодильного та морозильного обладнання (з 83,1% до 77,7%) та сільгоспмашинобудування (з 79,8% до 76,5%).

Утім, як визнають в агентстві, "зниження мит треба розглядати лише як одну з причин зростаючої частки імпорту".

Серед інших причин – несприятливий інвестиційний клімат і зниження конкурентоспроможності українських компаній.

З такою оцінкою згоден віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців Максим Кунченко: «Недоступність кредитних ресурсів не дозволяє бізнесу проводити модернізацію і, відповідно, повною мірою скористатися перевагами членства в СОТ".

Примітно, що в ході дискусії про зростання імпорту практично не обговорювалися плани уряду щодо перегляду умов членства країни в СОТ. 

Нагадаємо, у вересні 2012 року Україна подала заявку в СОТ на перегляд мит по 350 товарних позиціях.

У представництві Європейського Союзу в Україні вважають, що дії України щодо перегляду своїх забов'язань в рамках Світової організації торгівлі суперечать задекларованим інтересам країни щодо підписання та ратифікації Угоди про асоціацію з ЄС.

Україна ввійшла до СОТ 16 вересня 2008 року.

Позначки: