Normal
0
false
false
false
MicrosoftInternetExplorer4
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Звичайна таблиця”;
mso-style-parent:””;
font-size:10.0pt;”Times New Roman”;}
Верховна Рада 6 липня проголосувала за скасування 12-річної школи. Законодавчу ініціативу коаліції підтримали 248 народних депутатів. «З 1 вересня ми і далі навчатимемося 11 років. Я сподіваюся, що президент підпише цей закон», – заявив перший віце-спікер, один з авторів законопроекту Адам Мартинюк.
Можливо, Мартинюку невідомо, що продовжити навчатися за 11-річною системою «ми» не можемо – майже всі українські школярі наразі навчаються за 12-річною програмою, і лише випускники-2011 закінчують своє навчання за 11-річною. Поступове запровадження 12-річної середньої освіти почалося десять років тому, для чого було переписано всі навчальні програми, надруковано нові підручники, витрачено чимало ресурсів. Як уже писав Тиждень (№ 7/2010), перехід на 12-річку був зумовлений бажанням наблизити українську освіту до європейський стандартів, а також потребою розвантажити школярів, розтягнувши шкільні програми у часі.
Зараз абсолютно незрозуміло, яким чином можна менше ніж за два місяці написати нові навчальні програми та надрукувати нові підручники для 11-річки. Також питання, що буде зі школярами, які навчаються за 12-річною системою: раптове переведення їх на 11-річку стовідсотково призведе до того, що деякі шматки програми учням не викладатимуть. Як із цим бути, в парламенті не обговорювали. «Яким саме чином система освіти перейде зараз на 11-річку, я не знаю, – каже член Комітету Верховної Ради з питань освіти та науки Олесь Доній. – Думаю, що народні депутати про це не надто дбали. Взагалі ухвалення цього закону є нелегітимним, оскільки не було нормального засідання комітету. Члени коаліції зібралися на засідання комітету без його голови, без кворуму й ухвалили рішення».
Проте міністр Дмитро Табачник уже встиг висловити свою радість із приводу прийняття законопроекту. «Для цього зроблено всі розрахунки. Ми встигаємо абсолютно нормально переглянути навчальні програми, розвантажити їх», – повідомив міністр. За його словами, якби закон не ухвалили, на освіту чекала б катастрофа: протягом року довелося б увести 17 тис. додаткових ставок учителів, що абсолютно неможливо. Цікаво, що в лютому колегія Міністерства освіти зробила заяву, в якій просила не робити поспішних рішень щодо зміни кількості років навчання у школі. Серед іншого в заяві йшлося про те, що 10-річна шкільна освіта позбавить роботи 100 тис. учителів.
Також новий закон вводить обов’язкову дошкільну освіту – з п’яти років діти матимуть відвідувати підготовчі класи у дитячому садочку. Втілити це в життя буде не простіше, ніж за два місяці переформатувати всю шкільну освіту, оскільки місць у дитячих садочках вистачає лише для половини українських дошкільнят (Тиждень, № 42/2009).
Скидається на те, що головна мета нового закону – уніфікувати українську та російську освіту. «Оскільки головна ідеологія нинішньої влади – російський націоналізм, то відповідно основний напрям реформ – уніфікація українського та російського освітнього простору», – впевнений Доній. Справді, з усіх сусідніх країн лише Росія та Білорусь мають 11-річні системи навчання у школі. Втім, зміна кількості років навчання також дасть можливість Партії регіонів та особливо й особисто міністрові освіти Дмитрові Табачнику здійснити давні мрії: під егідою створення нових шкільних програм змінити їхнє наповнення на «ідеологічно правильне», а також надрукувати відповідні підручники.