Посіяли і пожнуть

ut.net.ua
13 Серпня 2010, 00:00

Світовий ринок зерна лихоманить. Тривала посуха призвела до суттєвого подорожчання збіжжя на міжнародних товарних біржах, ціни зростають майже щодня. В першій декаді серпня на Чиказькій біржі зернові ф’ючерси досягли дворічного максимуму – $7,85 за бушель (приблизно 35,24 л). Загалом протягом минулого тижня вартість пшениці зросла на 25–30%. Асоціація мірошників Індонезії (найбільшого азійського імпортера зернових) попереджає, що наявна тенденція може спровокувати ефект доміно на ринку сільгосп­продукції та призвести до нової продовольчої кризи. Американська дослідницька компанія Informa прогнозує, що в 2010-му у світі буде зібрано 651,7 млн т пшениці – на 4% менше порівняно з минулим роком. За оцінками Пітера Макгуайра, директора провідного сировинного трейдера CWA Global Markets Pty, цілком можливо, що пшениця подорожчає до $10 за бушель – ціни, якої світ не бачив із останньої глобальної продовольчої кризи в 2008 році.

Влада Росії вельми оперативно відреагувала на світові тенденції – для захисту власного ринку від стрімкого зростання цін на хліб (що може призвести до подорожчання інших продтоварів) тамтешній уряд заборонив експорт зерна з 15 серпня до 31 грудня 2010 року. Дія мораторію поширюється, зокрема, на пшеницю, ячмінь, жито, кукурудзу, борошно. За інформацією президента Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка, рішення російського уряду спровокувало подорожчання зерна в нашій країні на 150 грн за тонну і це не межа. Як діє в цій ситуації українська влада?

Віце-прем’єр-міністр із питань АПК Віктор Слаута заявив, що не бачить причин зупиняти експорт зерна, а приводів для зростання цін на хліб немає. Віктор Слаута закликав аграріїв продавати зерно трейдерам-експортерам, які пропонують вигідніші ціни, ніж Аграрний фонд. З одного боку, чиновник має рацію, з іншого – його позицію навряд чи можна назвати виваженою, адже загроза подорожчання зерна в країні з усіма інфляційними наслідками – аж ніяк не порожній звук. Так, Мінагрополітики прогнозує урожай зерна в 2010-му на рівні 43 млн т – це на 7% менше, ніж зібрали 2009-го. Минулої осені ножиці цін на зерно всередині країни та за її межами становили приблизно $30, зараз ще не осінь, а вони – вдвічі більші. В 2009-му з України експортували 21 млн т зерна, при цьому хліб подорожчав на 9,9%. Цього року вартість борошна та виробів із нього, за прогнозами експертів, може зрости на 50–70% (з урахуванням підняття тарифів на природний газ).

Директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін прогнозує, що світові ціни на пшеницю в найближчі місяці стрибнуть із $250 до $300 за тонну. Беручи до уваги те, що наприкінці липня тонну пшениці в країні можна було придбати за ціною до $150, неважко уявити потенціал її подорожчання. В деяких регіонах ціна на хліб уже зросла через дефіцит дешевого борошна. Наприклад, ВАТ Кременчуцький хлібокомбінат підвищив вартість окремих виробів. За інформацією Галини Олейник, голови правління підприємства, воно поки що стосується лише житньо-пшеничного хліба, вартість якого збільшилася на 11 коп. – до 2,76 грн за буханець. Водночас, на її думку, надалі уникнути підвищення вартості хліба не вдасться через зростання цін на борошно.

«Закупівельні ціни на зерно вже піднялися, і слід ужити заходів, аби не допустити стрибка роздрібних цін на хліб і хлібопродукти протягом цього й наступного років», – тверезіше, ніж деякі його колеги, оцінив ситуацію перший віце-прем’єр-міністр Андрій Клюєв. Але жодних кроків у цьому напрямку уряд не зробив.