«Минулого місяця видання Los Angeles Times повідомило, що «російський уряд не має жодного уявлення про те як заробляють на життя 44% зареєстрованих робітників», якщо тільки вони не є суб’єктом політичного переслідування.
Коли у березні уряд почав перевіряти громадські організації, які фінансуються з-за кордону, на відповідність закону про «закордонних агентів», прокурори без попередження з’являлися в офісах організацій, щоб перевірити їх податкову документацію.
І ця тактика не обмежується лише громадськими організаціями. Аудитор Сергій Магнітський виявив ухиляння від сплати податків на суму $230 млн, до якого була причетні російська міліція, судді та мафія, через що проти нього було висунуто звинувачення. Після того, як Магнітський помер у в’язниці за загадкових обставин російський уряд висунув такі ж звинувачення проти його колишнього роботодавця Вільяма Броуді з британської фірми Hermitage Capital Management», – пише видання.
Велике обурення з часу приходу до влади своєю податковою політикою викликає президента Франції Франсуа Олланд. Так, за повідомленнями французьких ЗМІ, у 2011 році уряд наклав на близько 8 тис багатіїв зі статками у понад $1.67 млн одноразовий податок у більше 100% їх річного прибутку. Інші запропоновані жорсткі заходи скасував Конституційний суд Франції.
Порушенням міжнародних стандартів і прав людини грішить і податкова агенція Аргентини. По-перше, агенція не справляється зі своєю роботою і більше третини робітників працюють нелегально і не платять податки, завдаючи економіці значних збитків. По-друге, всередині самої організації існує цікава система бонусів: якщо один зі співробітників помирає на роботі, організація повинна спробувати найняти на його місце брата (сестру) або сина (дочку). По-третє, організація вдається до прослуховування розмов громадян та використання супутникових знімків сільськогосподарського виробництва для виявлення ухилення від сплати податків. Ці високотехнологічні інструменти часом застосовуються вибірково. Так, президент Крістіна Фернандес де Кіршнер використовувала податкові розслідування для дискредитації опонентів і регулярно перевіряє журналістів та ЗМІ.
Читайте також: Чого може навчити Україну аргентинський досвід приватизації
Кілька десятиліть Китай безуспішно намагається боротися з неплатниками податків. Президент Сі Цзіньпінь, ставши президентом в березні пообіцяв боротися з корупцією. Поки що жертвами нової кампанії стали політики, які беруть хабарі та мають утриманок, але не ті, хто ухиляється від сплати податків. В той же час, ігноруючи злочини чиновників, уряд активно відкриває провадження проти опозиціонерів. Наприклад, на відомого художника Ай-Вейвея і його компанію Fake Cultural Development Ltd. за нібито порушення податкового законодавства наклали штраф у $2.4 млн.
Як відомо, відповідно до домовленості ізраїльського кнесету і палестинської адміністрації Ізраїль збирає податки з імпорту, що в’їжджає в країну і віддає Палестині частину податків на товари, що потрапляють на Західний Берег. Він також повертає Палестині податки на палестинську робочу силу та покупки. Але така система дає збої під час збройних конфліктів. Тоді Ізраїль припиняє виплати, що покривають майже половину потреб Палестини. Так було, наприклад, впродовж двох років після інтифади у 2000 році і не так давно – з грудня 2012 по березень 2013 року, коли припинення виплат стало своєрідним покаранням Палестині за вимогу статусу спостерігача в ООН. Після закінчення цього періоду гроші Палестині так і не повернули, хоча Ізраїль оплатив рахунки на холодну воду та електроенергію.