Сусідські гроші

ut.net.ua
13 Лютого 2009, 00:00

 

Коли на минулих вихідних пре­м’єрка Юлія Тимошенко була на конференції з безпеки у Мюнхені, українські ЗМІ опублікували інформацію про те, що вона веде кулуарні перемовини з Росією про надання Україні багатомільярдного кредиту. На впливових ресурсах з’я­­вилися документи з датами, цифрами та умовами, за яких наша країна може отримати кредит від сусідів. Юлія Тимошенко повернулася й підтвердила той факт, що РФ може виступити кредитором України. Проте повідомляти деталі відмовилася. Російська сторона офіційних коментарів щодо процесу перемовин поки що не надає. Саме через завісу таємничості Тиждень взяв­­ся відповісти на запитан­­ня, пов’язані з гіпотетичним кредитом.
                                                                      
Скільки грошей потрібно Україні?
 
На нагальні потреби (перекриття бюджетного дефіциту) – щонайменше 31 млрд грн. Зважаючи на заяви урядовців, ці гроші потрібні для фінансування програм з розбудови інфраструктури: будівництва жит­­ла, доріг, підготовки до Євро-2012. Фінансуватися ці програми повинні здебільшого за рахунок стабілізаційного фонду, що має становити близько 20 млрд грн. Проте його наповнення – під великим питанням, позаяк заплановані обсяги напов­­нення із зазначених у законі про бюджет джерел виглядають нереальними. Зокрема, майже половину з 20 млрд грн планується отримати від приватизації, що є сумнівним з огляду на кількаразове здешевлен­­ня від початку кризи підприємств, виставлених на продаж.
 
Навіщо нам кредит?
 
Щоб не втратити кредит від МВФ. Однією з умов надання $16 млрд позики Україні був бездефіцитний бюджет. Цьогорічний кошторис має офіційну дірку в 31 млрд грн. З огляду на рецесію реальний дефіцит може виявитися ще більшим. Великий бюджетний дефіцит є достатньою підставою для того, щоб МВФ відмовився перерахувати наступний транш за кредитом. Один зі способів залатати наявну дірку – внутрішні й зовнішні позики.
 
Які ще тіньові домовленості можливі з Росією у межах надання кредиту?
 
На думку уповноваженого президента України з питань енергетичної безпеки Богдана Соколовського, можлива кредитна угода не омине і газових питань. Він вважає, що уряд готує банкрутство Нафтогазу (шляхом штучно створеної дірки у бюджеті компанії), щоб згодом газотранспортна система України перейшла у власність Газпрому.
 
За різними оцінками, політичною частиною домовленостей щодо кредиту можуть також стати питання приватизації українських підприємств російськими державними і приватними компаніями. Також, імовірно, йтиметься про українсько-російський кордон в Азовському морі та базування Чорноморського флоту РФ у Севастополі.
 
Чому ми позичаємо саме в Росії?
 
Під час звіту уряду у Верховній Раді Юлія Тимошенко заявила, що до березня наповнить стабфонд бюджету-2009 за рахунок зовнішніх позик. Як повідомили в оточенні прем’єрки, спершу як потенційних кредиторів розглядали 11 країн, потім коло звузилося до п’ятьох. Зокрема, віце-прем’єр Олександр Турчинов нібито веде перемовини про кредит з ОАЕ, також ішлося про Німеччину. Російський напрям перемовин курирує особисто Юлія Ти­мошенко.
 
За словами міністра фінансів Росії Алєксєя Кудріна, Україна може розраховувати на кредит у $5 млрд (близько 38 млрд грн) терміном від 5 до 7 років. Ставка не нижча за Libor +8 – 9%.
 
Що каже російська сторона?
 
Крім умов, за яких Україна гіпотетично може отримати кредит (сума, термін, ставка), урядовці РФ нічого не повідомляли. Проте члени української делегації зазначають, що серед умов, які висуває Росія, – вирішення спірних питань щодо власності колишнього СРСР в Україні та за кордоном, а також ви­­знан­­ня Україною як держборгу боргів українських підприємств перед Зовнішекономбанком СРСР.
 
Російські економічні аналітики підкреслюють, що Росія спроможна надати кредит у розмірі $5 млрд, але політики кажуть, що давати нам гроші небезпечно: Україна нібито перебуває на межі дефолту, тому жодних гарантій, що ми повернемо гроші, немає. «Давати такі гроші під чесне слово було б дивно», – заявив представник комітету Держдуми РФ з міжнародних справ Андрєй Клімов.
 
На якому етапі перемовини щодо кредиту?
 
Наразі обидві сторони підтвердили, що перемовини мали місце і що процес триває. За деякими даними, вони відбулися у Москві 4–6 лютого. Українську делегацію очолював заступник міністра фінансів Анатолій Мярковський, російську сторону представляв міністр фінансів Алєксєй Кудрін. Офіційно про жодні терміни не повідомлялося. Якщо зважати на обіцянку Юлії Ти­мошенко перекрити бюджетний дефі­­цит вже у лютому, результати перемовин стануть відомі у найближчі два тижні.
 
Що з кредитом МВФ?
 
На сьогодні Україна отримала $4,5 з $16,5 млрд, про які було домовлено з МВФ у листопаді. Наприкінці січня до нашої країни приїхала місія МВФ, щоб проконтролювати, як використовуються гроші, й ухвалити рішення щодо наступних траншів. Інспектори Фонду пробули в Україні понад два тижні. Вони висловили стурбованість економічною ситуацією, проте жодного рішення щодо другого траншу не прийняли. Сторони домовилися про наступні зустрічі. Представники МВФ також зазначили, що спостерігатимуть за спробами України перекрити бюджетний дефіцит за рахунок кредитів, залучених в інших держав.
 
«Технічне завдання»: справжній документ чи фальшивка?
 
Інтернет-видання «Українська правда» опублікувало фото документа під назвою «Технічне завдання» української делегації, що проводила перемовини у Москві. Ключове завдання – отримати кредит від Росії на покриття дефіциту. Проте документ містить кілька цікавих пунктів, як-то: «обговорити перспективи ратифікації угоди про «нульовий варіант». Це угода, згідно з якою Росія бере на себе борги СРСР, але всі екс-республіки відмовляються від претензій на власність СРСР. А тут може йтися як про військові заводи, що за СРСР підпорядковувалися безпосередньо Москві, так і про українську газотранспортну систему. Представники БЮТ кажуть, що перемовини справді велися, але вони не виходили за межі економічних питань. Проте офіційно ні підтвердження, ні спростування опублікованих документів поки що не було.