Звинувачення в тому, хто – НУ-НС чи БЮТ – активніше домовлявся про коаліцію з Партією регіонів, буде чи не найголовнішим сюжетом передвиборчої кампанії, якщо така все ж відбудеться найближчим часом. Ані помаранчеві, ані білосердешні не визнають того факту, що мали коаліційні перемовини з регіоналами. Протягом двох найближчих місяців ми дізнаємося багато цікавих деталей про те, що відбувалося (та й відбувається зараз) за лаштунками – на дачах, у штабах та в таємних кабінетах.
А що Партія регіонів? Вони від початку не заперечували консультацій з усіма парламентськими фракціями. Навпаки – іноді навмисне розповідали, хто й коли приходить до них у гості. Біло-блакитні будь-що хотіли залишити таку незручну лаву опозиціонерів.
Того дня, коли БЮТ разом із НУ-НС скасовували законопроекти, перед цим ухвалені БЮТом та ПР, регіонали блукали кулуарами сумні. «Ми самі винні, забагато хотіли», – казали найбільш емоційні. Й пояснювали: ПР виставила вимогу, щоб прем’єром став Янукович, а Тимошенко – віце-прем’єром при ньому. Коли Юлія Володимирівна відмовилася, частина біло-блакитних почала показово кусати лікті. Проте регіонали грали на два фронти й у них був запасний варіант: подейкують, що Рінат Ахметов та Віктор Ющенко вже давно домовилися про дострокові вибори. А всі навколокоаліційні рухи НУ-НС і БЮТу, які ми спостерігали, – це піар-акції.
У вівторок бютівці влаштували «слайд-шоу» в Верховній Раді: голова фракції Іван Кириленко демонстрував купу документів (підписи, угоду, резолюцію по Грузії тощо), які вони підготували для коаліції з НУ-НС. «Треба лише поставити підписи, й за п’ять хвилин у нас буде коаліція», – казав він. Контраргументи нашоукраїнців незмінні – вони весь час повторюють, що створенню коаліції заважає розмита позиція БЮТу щодо дій України під час російсько-грузинського конфлікту. «Це питання про Грузію. Це питання про Україну. Чи ми будемо дозволяти, щоб чужоземні війська туди-сюди плавали, чи ми будемо поважати власний суверенітет», – пояснював напередодні лідер «Нашої України» В’ячеслав Кириленко. Після консультацій у президента з приводу розпуску ВР регіонали замість того, щоб сидіти в парламенті, майже всі зібралися в своєму штабі на вул. Липській. Переконані, що жодної нової коаліції не буде, вони вирішили не гаяти часу та обговорювали підготовку до виборів.
«Ви бачили останню соціологію? В нас – 28%, у комуністів – 8,2%… Ми цілком зможемо створити коаліцію в наступному парламенті», – розповідав у кулуарах ВР регіонал Нестор Шуфрич. У такому випадку тривалих «коаліціад» не буде, Віктор Янукович отримає посаду прем’єра, а мрія Віктора Ющенка усунути Тимошенко з прем’єрської посади буде втілена. Регіонали сподіваються, що нарешті гратимуть свою гру. Й без зайвої метушні сконцентруються на наступній меті – президентських виборах.
На сайті Тижня проводилося голосування "Які вибори стануть наступними?". Оскільки остаточно стало зрозумілим, що 7 грудня відбудуться вибори депутатів Верховної Ради, взяти участь і проголосувати вже не можна. Та результати голосування можна подивитися тут.