Перша фондова торгова система – головний майданчик, на якому продаються й купуються вітчизняні цінні папери, – б’є всі «мінусові» рекорди цього сезону. В понеділок і вівторок роботу біржі кілька разів зупиняли через значне падіння вартості акцій більшості підприємств, чого ринок не бачив уже більше двох років поспіль. І якщо влітку індекс ПФТС падав на 10–14% за місяць, то тепер таке падіння відбувається за один-два дні. Загалом із початку року індекс ПФТС знизився вже втричі – подолавши психологічну відмітку в 400 пунктів. «Хочу зауважити, що ця ситуація перш за все пов’язана з панікою на світових ринках, а не з тим, що українські емітенти самі по собі настільки погані, – стверджує Сергій Уткін, директор з управління активами КУА «ПІО Глобал Україна». – В останні тижні падіння – стабільна ситуація на світових біржах, підвищення індексів у окремі дні – одиничне явище». Поточні події спростували більшість попередніх прогнозів, які перебували в діапазоні від обнадійливого оптимізму до стриманого песимізму. Й тепер експерти сміливіше пророкують подальше стрімке падіння капіталізації українських підприємств ще на 30–40%. Поглиблений песимізм пов’язаний із масовим виходом іноземних інвесторів і спекулянтів із українського ринку акцій. Їхнє повернення наразі не очікують.
«Ситуація на фондовому ринку залишається напруженою, й навряд чи вона зміниться в кращий бік найближчим часом. Банкрутство Lehman Brothers виявило всю глибину проблем, наявних на американському фінансовому ринку, й можливо, глибину проблем на європейському ринку. Допомогти ринкам можуть заходи, які здійснять центробанки США та Європи. Ми вважаємо, що ситуація погана, та не настільки, щоб кричати «все пропало!» – вважає Уткін.
Оптимізму надає лише та обставина, що український фондовий ринок поки що не настільки розвинений, щоб напряму впливати на вітчизняну економіку. Й хоча банкам чи інвестиційним фондам працювати стане складніше, про банкрутства поки ніхто не говорить.