Перший рівень – побутовий. "Громадяни дають хабарі з двох причин, – пояснив Хмара. – Перша – це дуже заплутані правові процедури. Друга проблема полягає у тому, що іноді швидше вирішити питання хабарем, ніж у законний спосіб".
Аби подолати цю проблему, переконаний він, потрібно в першу чергу спрощувати бюрократичні процедури.
Другий рівень корупції – корупція адміністративна. "Чиновник сприймає своє місце як спосіб заробітку. Треба мінімізувати контакти чиновника з громадянином або бізнесменом, впроваджувати інтернет-технології", – вважає Хмара.
Третій вид корупції – політична. "Це гроші, великі гроші", – підкреслюють представники організації.
Вони переконані, що перший крок до поліпшення ситуації – реально захищена власність.
"В Україні є змога кожні півроку забирати собі чужий актив, – пояснює Хмара. – Йде вічний перерозподіл. У нас має бути нормально працююча судова система, на яку мінімально тиснуть політики – я просто не вірю, що геть не буде тиску".
Також подолати корупцію на найвищому рівні допоможе максимальна публічність інформації – реєстрів власності, нерухомості, автомобілів тощо. "Коли все зрозуміло, єдине, що може зробити корупціонер – купити яхту і попливти в нейтральні води", – каже Хмара.
Водночас представники Transparency International зауважують: вони не ставлять перед собою завдання подолати корупцію в Україні.
"Наша місія – хоча би зупинити корупцію на тому рівні, на якому вона є. Бо стає все гірше і гірше", – зазначив президент організації.
Як повідомлялось, Верховна Рада ухвалила в цілому закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації державної антикорупційної політики».
Разом з тим парламент зняв з розгляду і тим самим відхилив депутатський законопроект № 2577 і законопроект Кабміну № 2608 про вдосконалення боротьби та протидії корупції у зв'язку з тим, що частина їх положень були включені в ухвалений парламентом законопроект № 2837.