"Під час перевірки встановлено, що держрегулювання Нацкомфінпослуг здійснювалося з тяганиною, відрізнялося неоднаковим застосуванням норм законодавства, неповнотою перевірок та стягнення штрафних санкцій", – заявили в прес-службі ГПУ, пише "Коммерсантъ Украина".
Крім того, вивчення регулятором документів, які подавалися фінансовими установами, іноді зводилося до пошуку дрібних недоліків у наданих матеріалах. У результаті заяви учасників ринку залишалися без розгляду, наприклад, через відсутність нумерації аркушів, неякісного друку документів.
За даними ГПУ, керівництво регулятора прийняло низку заходів і притягнуло винних посадових осіб до дисциплінарної відповідальності.
Перевірка Нацкомфінпослуг відбувалася одночасно зі зміною її керівництва. 12 березня президент призначив керівником комісії Бориса Візірова, який очолював Моторне (транспортне) страхове бюро України.
"Ми зараз тільки вивчаємо результати перевірки. Паралельно міняємо організаційну структуру комісії, запланували низку кадрових перестановок, переглядаємо принципи роботи з підконтрольними нам учасниками ринку. У перспективі це все, безумовно, відіб'ється як на швидкості прийняття рішень, так і на якості роботи регулятора в цілому ", – пообіцяв голова Нацкомфінпослуг Борис Візирів.
Проведення перевірки учасників підконтрольних комісій ринків пов'язують з численними скаргами на її роботу.
"У нас довгий час були великі проблеми. Наприклад, документи не приймалися з формальних причин. Члени Української федерації страхування неодноразово зверталися до Андрія Стасевського зі скаргами на необґрунтоване затягування процесів видачі ліцензій та проведення дозвільних процедур ", – розповідає президент Української федерації страхування Андрій Перетяжко.
Учасники ринку відзначають, що, на відміну від інших регуляторів, куди необхідні документи можна донести, в Нацкомфінпослуг повністю повертали весь пакет документів, і компаніям доводилося заново проходити всю процедуру їх подачі.
Компаніям поки складно оцінити довгостроковий ефект від перевірки ГПУ.
"У березні-квітні члени нашої асоціації не подавали документи на видачу або перереєстрацію ліцензій", – зазначає президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілок Вікторія Волковська.
Зміна регулятора – тривалий процес, який часто супроводжується кадровими перестановками, тому учасники ринку свідомо відмовилися від спілкування з регулятором під час "перехідного періоду". "Ми помітили, що з початку березня комісія стала оперативно відповідати на наші листи, які довгий час залишалися без відповіді. Але чи пов'язано це з перевіркою або зі зміною керівника Нацкомфінпослуг, невідомо", – зазначає керівник СК "Княжа" Дмитро Грицута.
У лютому Нацкомуслуг постановив штрафувати українців за відключення від централізованого опалення.