Лутковська вже вважає себе “хрещеною матір’ю” Луценка

19 Квітня 2013, 11:36

«Ідея розпочати співпрацювати з комісією з помилування при президентові у нас народилася дуже давно. Вона визріла, тому що часто це єдиний спосіб захистити права людини, коли всі судові процедури вже закінчені, і немає надії, що суд виправить ту чи іншу помилку, коли людина гарною поведінкою заслужила певну поблажливість в частині відбування покарання», – розповіла омбудсмен в інтерв’ю ЛІГАБізнесІнформ.

Вона зазначила, що розглядалися різні варіанти ініціювання помилування Луценка.

«Ми довго думали, який механізм використовувати. Перша пропозиція – ввести представника уповноваженого з прав людини до складу комісії. Вона спрямована до Адміністрації президента, але поки що не реалізована. Другий варіант – підтримати моїм листом на ім'я голови комісії те клопотання про помилування, яке було подано самим засудженим. Цей механізм виявився успішним, і прізвище людини, чиє клопотання про помилування я підтримала раніше, є в тому ж указі президента, в якому є і прізвище Луценка. Я дуже рада, що в одному указі у мене фактично два хрещеника», – зізналася Лутковська.

За її словами, ініціювання помилування Луценка від імені уповноваженого було третім варіантом.

«Власне кажучи, провадження у справі Луценка почалося ще у вересні, коли до нас в офіс звернулася дружина Юрія Луценка з проханням захистити його право на належну медичну допомогу. Саме тоді ми почали займатися цим питанням, я особисто кілька разів побувала і в Київському слідчому ізоляторі, і в Менській колонії», – повідомила вона.

На її думку, Луценко не був «найбільш нужденним у медичній допомозі».

«Говорити, що у нього була хороша поведінка, в мене немає підстав – я не аналізувала. Але мені хотілося просто допомогти людині і був цікавий сам прецедент: чи буде сприйнято моє клопотання. Тим більше, що вимога про те, що саме в'язень повинен просити президента про помилування, міститься тільки в підзаконному акті, а в актах вищої юридичної сили (зокрема, в Конституції) ні слова про можливих ініціаторів немає», – підкреслила омбудсмен.

«Той, хто заявляє, що це було незаконно, може звернутися до суду, скасувати указ президента про помилування і перепровадити пана Луценка назад до Менської колонії, якщо є таке бажання. Зі свого боку можу сказати, що і мої дії, і позиція комісії, і рішення президента були абсолютно законними і повністю відповідають Конституції», – заявила вона.

Нагадаємо, що 5 квітня Лутковська звернулася до президента Віктора Януковича з проханням про помилування Луценка. Омбудсмен послалася на стан здоров'я Луценка і на те, що екс-міністр відбув більшу частину покарання. Віктор Янукович звернувся до Комісії при президентові у питаннях помилування з проханням невідкладно розглянути звернення. 

6 квітня комісія запропонувала Януковичу помилувати екс-голову міністерства внутрішніх справ Юрія Луценка та колишнього міністра охорони навколишнього природного середовища Георгія Філіпчука.

7 квітня Янукович підписав указ про помилування шести засуджених, серед яких був Юрій Луценко.