"З 3 квітня автотранспорт з кондитерської продукцією з України не пропускає білоруська митниця", – розповів Балдинюк.
Офіційно обмежень поставок країна не вводила, але до продукції з нашої країни застосовується посилений митний контроль, пояснює він, пише "Коммерсантъ Украина".
"Білоруське законодавство дозволяє в цьому випадку затримувати вантаж на митниці до 20 днів з можливістю продовження цього терміну", – пояснив він.
Білорусія – четвертий за розмірами експортний ринок для українських кондитерів (понад 5% всього експорту; дані Держстату за 2012 рік).
Торік було поставлено туди понад 20 тис. т продукції на 446 млн грн. Зараз через обмеження поставок тільки в квітні втрати українських кондитерів можуть скласти 40 млн грн, а з урахуванням великодніх свят, коли попит на кондитерські вироби зростає, ця цифра може значно зрости, вважає Балдинюк.
За даними учасників ринку, труднощі з постачанням продукції зазнають найбільші виробники кондитерських виробів України, в тому числі Roshen, "Конті", АВК і ЖЛ. Офіційно в компаніях коментувати цю тему відмовилися. Але в неофіційних бесідах менеджери підтвердили існування проблем, пов'язуючи дії білоруської влади з нещодавною націоналізацією фабрик в країні.
"До 50% всього імпорту кондитерських виробів у Білорусь приходиться на українську продукцію. Місцеві виробники зараз втрачають частку, тому в першу чергу вирішили захиститися від нас", – каже менеджер однієї з компаній.
У білоруські магазини навіть надійшли негласні доручення від влади обмежити місця на полицях для імпортної продукції.
"Про це нам повідомили контрагенти в Білорусі", – розповіли в іншій компанії.
Питання вже порушувалося на міжурядовому рівні, розповів перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Іван Бісюк.
12 квітня ця тема обговорювалася під час зустрічі прем'єр-міністра Миколи Азарова та першого віце-прем'єра Сергія Арбузова з першим заступником голови уряду Білорусії Володимиром Семашком.
13 квітня Семашко доручив білоруським відомствам почати митне оформлення "без бюрократичних витрат і в стислі терміни", але питання так і не зважився, додає чиновник. "У четвер я спілкувався з послом Білорусі в Україні Валентином Величко. Він пообіцяв розібратися в ситуації", – каже Іван Бісюк.
Наступний раунд переговорів запланований на наступний тиждень, стверджує ще один чиновник з Міністерства економічного розвитку і торгівлі.
За його словами, якщо найближчим часом білоруська сторона не зніме обмеження, Україна може прийняти відповідні заходи. "Негласно вже дано доручення розглянути можливість додаткової перевірки білоруської молочної продукції на предмет відповідності українським стандартам", – зазначив він.
Нагадаємо, що з 21 січня поточного року в Україні було введено тимчасову заборонуна ввезення продукції двох підприємств – «Бабушкина крынка», «Молочні продукти», а на продукцію «Оршанський молочний комбінат» заборона набрала чинності з 23 січня.
У лютому заборонені білоруські молочні продукти повернулись на український ринок.