Світ про вибухи в Бостоні: кілька секунд перетворили мрію сотень тисяч людей у колективну травму

16 Квітня 2013, 13:33

The Washington Post вважає, що масштабність вибухів в Бостоні свідчить про те, що після 11 вересня 2001 року США все ще мають проблеми з попередженням терактів.

«Але успіх вибухів на Бостонському марафоні – міжнародному символі та гордості міста, підкреслює складнощі, з якими посадовці США все ще стикаються в перешкоджанні нападникам…За останні десять років правоохоронні органи від ФБР до місцевих відділів поліції різко переключили увагу на боротьбу з тероризмом, збираючи розвідувальні дані про внутрішні і зовнішні екстремістські групи.

Адміністрації Джорджа Буша і Обами створили величезний світовий апарат, призначений для відстежування терористів. Але посадовці завжди попереджали, що Сполучені Штати не можуть запобігти кожній спробі удару по території США. За деяких останніх випадків владі допомогла не стільки майстерність слідчих, як вдача», – пише The Washington Post.

«За кілька секунд один з відоміших у світі марафонів перетворився з мрії сотень тисяч учасників та глядачів на колективну травму. Швидкий спалах посіяв страх у решті країни. Співробітники органів безпеки прогнали перехожих з території Білого дому у Вашингтоні, було підвищено рівень захисту вулиць Нью-Йорку», – пише німецьке видання Der Spiegel.

«Сьогодні ми всі – бостонці», – написала представник США в ООН Сьюзан Райс на Твіттері, що звучало як після терактів у 2001 році. Чи стоїть за вибухами тероризм нової ери? Вибух, у якому замість масової атаки, котра вдалася принцу терору Усамі бен Ладену 11 вересня, здійснено кілька менших атак? Чи це діяльність місцевих терористів, і відповідно вибухи були аматорськими? Зрештою, 15 квітеня – останній термін для подачі податкових декларацій в США, який ненавидять непохитні противники держави», – додає видання.

«Просту радість 42-кілометрового бігу в понеділок було затьмарено. Але марафон відбудеться знову наступного року незважаючи на те, які для цього знадобляться заходи безпеки…Жоден акт тероризму не настільки сильний, щоб затьмарити традицію, яка є частиною американської історії», – переконане видання The New York Times.  

Інтерактивна карта вибухів, створена британським журналістом (джерело: The Guardian)

The Foreign Policy пише, що не встигли повідомлення про трагедію потрапити у пресу, як соціальні мережі наповнились припущеннями про її організаторів та різноманітними теоріями змови.

Так, американський продюсер і режисер Алекс Джонс у себе на блозі на сайті Infowars опублікував статтю, де підмітив, що вибухи збіглися у часі з тренуваннями ФБР.

«Майте на увазі, я жодним чином не звинувачую ФБР у цьому. Більшість чоловіків і жінок, які працюють в ФБР – чесні громадяни, які б прийшли в жах від таких актів. Але теоретично можливо, що один зі «сценаріїв терору» від ФБР зайшов надто далеко і перетворився на справжню бомбу замість підробки і арешту за «внутрішній тероризм», – написав Джонс.  

«Гарячкові марення на Twitter були різноманітними: бомбу було закладено урядом США або агентами Моссада, або Ілюмінатами з теорій змови! Для того, щоб підвищити ціни на золото чи срібло! Щоб виправдати нові закони з контролю за зброєю! Чи війну в Сирії!Чи Іран! Чи Північну Корею!…Досі мало що відомо про вибух, і може пройти багато днів перші, ніж визначать, яка особа чи організація його вчинила. Але це – рання ознака тих суперечок, які ще довго зберігатимуться після того як стане відомою правда», – йдеться в статті.

The Los Angeles Times пише про останні теорії спеціалістів з боротьби з тероризмом

«Високопоставлений американський чиновник-експерт з боротьби з тероризмом зазначив, що наразі немає жодних доказів, які б пов’язували вибухи з конкретною групою або окремою особою і жодні дані розвідки не виявляють тут міжнародного зв’язку. Але урядові аналітики схиляються до теорії, що напад зробили доморощені радикали, натхненні Аль-Каїдою, а не антиурядові екстремісти. Таке припущення засновується на тому, що було використано декілька бомб у громадських місцях, що схоже на підпис Аль-Каїди, а також тому, що ціллю не були урядові будівлі», – пише видання.