Події 11 квітня: КС почав розгляд питання київських виборів, Євросуд закликав Україну реформувати законодавство щодо мирних зібрань

12 Квітня 2013, 00:20

11 квітня Конституційний суд України розпочав розгляд подання 48 народних депутатів від Партії регіонів про вибори в Києві. Представники суду повідомили, що КС після письмової частини перейшов до закритого режиму засідання. Рішення ж може бути оголошено впродовж 3-х місяців від початку провадження. Він також зазначив, що після початку провадження щодо київських виборів ані депутати, ані Верховна Рада не має можливості прискорити розгляд цієї справи.

Депутат від фракції «Батьківщина» Олександр Чорноволенко повідомив журналістам, що «суд завершиться не раніше, ніж через місяць». Водночас, за словами опозиціонера, «Верховна Рада може призначити вибори на 16 червня». За словами депутата, у 2013 році в Києві можуть провести позачергові вибори мера і Київради, а 2015 року можуть відбутися вже чергові вибори, як і по всій Україні.

У четвер у Голосіївському районному суді відбулося попереднє засідання у справі громадянки Іванової, яка подала до суду на лідерів опозиції Олега Тягнибока, Арсенія Яценюка та Віталія Кличка за блокування трибуни Верховної Ради. На засідання не з’явилися опозиційні лідери, проте участь у ньому взяли представники відповідачів: від Яценюка – Ганна Онищенко, від Кличка – Володимир Бондаренко, від Тягнибока –Іван П’ятак.

Юристи клопотали про закриття провадження у цій справі, зокрема тому, що, за їхніми словами, справа не належить до юрисдикції адміністративного суду. Вони наголосили, що дії щодо блокування трибуни відбулися не при здійсненні народними депутатами владних та управлінських функцій, а були формою громадського протесту.

Водночас, позивач Іванова на засідання не з’явилася, оскільки має «поважну причину»: сьогодні у неї – інша судова справа. Про це повідомила суддя Плахотнюк. Тож, на думку судді, за відсутністю позивача, питання вирішувати неможливо. Відтак, суд перенесли на 10 травня. Представники відповідачів підтримали цю пропозицію.

11 квітня відбувся допит глави фракції «Батьківщина» Арсенія Яценюка в якості свідка в кримінальному провадженні, порушеному УМВС України в Чернівецькій області за фактом нібито втручання в діяльність працівників правоохоронних органів. За словами прес-служби «Батьківщини», повідомлення про дату та час проведення допиту у встановлені Кримінально-процесуальним кодексом терміни Яценюк не отримував.

Водночас, слідчий повідомив, що провадження за заявою Арсенія Яценюка про незаконне стеження за ним закрите. Натомість допит проводиться у справі «по факту незаконного втручання в діяльність працівників правоохоронних органів».

11 квітня Харківський окружний адміністративний суд задовольнив позов Харківської міськради з вимогою заборонити марш та мітинг в рамках загальнонаціональної акції «Вставай, Україно!», запланований у Харкові на п’ятницю, 12 квітня. Харківська міська рада мотивувала свою вимогу тим, що при проведенні акції можлива загроза громадському порядку. Також міськрада послалася на те, що через акцію з великою кількістю учасників може бути перевищено допустимий рівень шуму біля житлових будинків і місць відпочинку.

Водночас, опозиціонери заявили: марш відбудеться, як і заплановано.

У четвер президент Віктор Янукович заявив, що визначиться щодо підписання законів, ухвалених під час засідання Верховної Ради, що відбулося 4 квітня на вулиці Банковій, тільки після юридичної експертизи. За словами Януковича, він доручив фахівцям перевірити легітимність прийняття цих законів, щоб рішенням суду вони не були скасовані.

«Я не маю права порушувати закон. Зараз ми отримаємо експертні висновки, і потім я прийму рішення», – наголосив він.

11 квітня стало відомо, що на Бортницькій станції аерації прорвало дамбу. Для ліквідації прориву рятувальником знадобилося більше десяти годин.

Надзвичайну ситуацію ліквідовували 590 чол. та 36 од. спеціальної техніки: від ДСНС України – 310 чол. та 10 одиниць техніки, від Міноборони – 240 чол., від технічних служб водоканалу – 40 чол. та 26 одиниць техніки. Також зазначається, що у ліквідації прориву дамби на Бортницькій станції аерації під Києвом надавали допомогу військовослужбовці президентського полку.

За інформацією ДСНС 11 квітня о 5:45 на місці прориву споруджено перемичку, виток води припинено. Надзвичайна ситуація ліквідована. Загрози підтоплення населених пунктів не було.

Та у четвер Україна програла ще одну справу в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ). Після палата суддів заявила, що в Україні існує 20-тирічна прогалина в законодавстві про свободу мирних зібрань. У зв’язку з цим, ЄСПЛ закликає Україну до проведення невідкладних реформ.

Повідомляється, що ЄСПЛ "одноголосно ухвалив, що в справі Олексія Вєренцова (саме цю справу розглядали судді) було: порушення статті 11 (свобода зборів та об'єднань) Європейської Конвенції з прав людини; порушення статті 7 (покарання виключно на підставі закону) Європейської Конвенції, порушення статті 6 §1 і 3 (право на справедливий судовий розгляд)".

"Суд визнав, що справа свідчить про структурну проблему, а саме законодавчий пробіл, який стосується свободи зборів, яка залишилася в Україні з часів Радянського Союзу. Дійсно, єдиний наявний наразі документ, яким встановлюються процедури, необхідні для проведення демонстрацій, був ухвалений у 1988 в СРСР і не є загальноприйнятим українськими судами, як такий, що ще застосовується ", – йдеться у повідомленні.

"Тому, відповідно до статті 46 (обов'язковий характер і реалізація), суд запропонував Україні терміново реформувати законодавство та адміністративну практику для того, щоб заснувати вимоги для організації і проведення мирних демонстрацій, а також підстави для їхнього обмеження", – констатується в повідомленні.

Позначки: