«Я не думаю, що відбудеться звільнення Тимошенко. Не виключаю, що у разі, якщо буде, наприклад, найближчим часом, у квітні або в травні, рішення Європейського суду з прав людини щодо справи Тимошенко, то, можливо, відбудеться перегляд газової справи. Або будуть якісь інші процедурні дії – виплата штрафу тощо. Але звільнення навряд чи відбудеться. Тому що все-таки відношення і до самої Тимошенко, і до її справи у нинішньої української влади є більш принциповим, більш жорстким, ніж відношення до Луценка», – заявив Фесенко.
Водночас, на думку експертів, влада могла би дозволити Тимошенко пройти лікування за кордоном.
«Якщо говорити про дозвіл на лікування – це може бути. Повністю повторити ситуацію, за якої Тимошенко випустили б на волю – думаю, це є неможливим. А те, що стосується умов утримання, режиму, лікування, пересування, то тут можливі певні кроки», – вважає Якименко.
У свою чергу Фесенко зазначив, що це був би оптимальний варіант, який би міг задовольнити і Європу, і Януковича.
«Але навіть процедурно цей варіант є достатньо складним. Є дуже складні правові питання. Як бути з режимом ув’язнення? Тимошенко відправляють на лікування за кордон. А як тоді її юридичний статус ув’язненої? Як це врегулювати? Також, у зв’язку з цим, виникає питання правової відповідальності приймаючої сторони. Європейські дипломати, зокрема, дуже скептично дивляться саме на цей бік проблеми. Тому що – хто і як може взяти на себе відповідальність за Тимошенко? Тобто, тут дуже багато складних правових питань. І, наскільки я розумію, ніхто поки що не хоче на себе брати пряму відповідальність», – заявив він.
Фесенко нагадав, що питання про лікування Тимошенко за кордоном вже розглядалося минулого року, проте тоді переговори зайшли у глухий кут.
«Зараз, нібито, такі питання теж обговорюються, але немає навіть витоків інформації про те, що йдуть якісь переговори з цього питання між Україною і якоюсь конкретною європейською країною. Тому що раніше фігурувала Німеччина. А зараз ніяких повідомлень про такі переговори немає», – підкреслив він.
«Що стосується дострокового звільнення Тимошенко, то для цього, за нашим законодавством, немає формальних передумов. Плюс, я думаю, і політично зараз українська влада до цього не готова», – додав він.
Як повідомлялося, президент Віктор Янукович 7 квітня підписав указ про помилування шести засуджених, у тому числі колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та колишнього міністра охорони навколишнього природного середовища Георгія Філіпчука.
8 квітня захист Юлії Тимошенко звернувся із проханням до президента Януковича звільнити їхню підзахисну.
Президент Європейської народної партії Вілфрід Мартенс заявив, що помилування колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка є позитивним кроком, однак для розвитку й зміцнення демократії в Україні необхідно звільнити й колишнього прем'єр-міністра Юлію Тимошенко.
Президент ПАРЄ Жан-Клод Міньйон також заявив, що після звільнення Юрія Луценка українська влада повинна швидко вирішити справу Юлії Тимошенко.
Очікують від Києва подальшого невідкладного вирішення інших випадків вибіркового правосуддя і верховний представник ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки, віце-президент Європейської Комісії Кетрін Ештон та єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле.