Соціолог: Референдуми – дуже небезпечна зброя

6 Квітня 2013, 21:52

«Референдуми – це дуже небезпечна зброя насправді. Проблема ще й в тому, як формулюватимуться питання. Давайте згадаємо 1991 рік, коли навесні більшість висловилась про збереження союзу в Україні, а вже в грудні 95% – за Україну як незалежну державу. Оскільки і першому, і в другому випадку питання було поставлене так, що важко відповісти проти», – заявила Бекешкіна.

Як повідомлялося, соціолог вважає, що проведення референдуму щодо зміни системи виборів Верховної Ради на мажоритарну, означатиме кінець демократії в Україні. 

Під час сесійного засідання 2 березня лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов висловився за розпуск чинної Верховної Ради, проведення референдуму і проведення виборів на мажоритарній основі. Голова фракції ВО «Свобода» Олег Тягнибок заявив, що регіонали можуть провести всеукраїнський референдум у серпні. У свою чергу голова фракції Комуністичної партії Петро Симоненко прогнозував проведення референдуму про створення двопалатного парламенту і внесення змін до Конституції в листопаді.

5 квітня Єфремов підтвердив, що влада готує розпуск Ради шляхом референдуму. 6 квітня Тягнибок заявив, що протягом останніх днів по всій Україні обласні державні адміністрації почали отримувати офіційні листи від влади щодо підготовки проведення референдуму.

У листопаді 2012 року Верховна Рада ухвалила закон про всеукраїнський референдум, який визначає, що президент проголошує всеукраїнський референдум за народною ініціативою. Згідно з законом, предметом всеукраїнський референдум може бути: схвалення нової редакції Конституції України, внесення змін до Конституції, скасування, втрату чинності чи визнання нечинним закону про внесення змін до Конституції (конституційний референдум); зміна території України (ратифікаційний референдум); прийняття чи скасування закону або внесення змін до чинного закону (законодавчий референдум). Крім цього, референдум може бути ініційований з будь-якого питання за винятком тих, щодо яких референдум не допускається згідно з Конституцією (загальний референдум).

Опозиційні фракції вимагатимуть скасування закону про референдум через Євросуд з прав людини.

Перший всеукраїнський референдум проводився 1 грудня 1991 року щодо проголошення незалежності України. На референдум було винесено одне питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». Текст Акту проголошення незалежності України, прийнятий Верховною Радою 24 серпня 1991 року, було наведено у виборчому бюлетені. Громадяни України висловились на підтримку незалежності. У референдумі взяло участь 84,18% населення України. З них 90,32% проголосували «За».

На всеукраїнський референдум 16 квітня 2000 року виносилися такі питання: про можливість дострокового припинення президентом повноважень Верховної Ради, якщо протягом місяця не буде сформовано постійно діючу парламентську більшість; про зменшення до 300 осіб чисельності народних депутатів; про обмеження депутатської недоторканності; про створення двопалатного парламенту. Понад 80% українців, що взяли участь в референдумі, дали ствердну відповідь на усі чотири поставлені питання, проте відповідні зміни до законодавства так і не було внесено Верховною Радою.