«Незалежно від того, звільнять Юрія Луценка просто в залі суду чи ні, скасують йому вирок чи залишать без змін, рішення Вищого спеціалізованого суду України у справі Луценка стане знаковим. Очевидно, красномовним сигналом про українське бажання асоціюватися з ЄС було би скасування вироку. Але навряд чи так станеться і, думаю, на це ніхто не розраховує», – заявила вона.
Адвокат зазначає, що є кілька варіантів рішення касаційного суду, які, хоч і не виправдали б Луценка, але дали би правові підстави звільнити його з-під варти.
«Касаційний суд може скасувати вирок та повернути справу на повторний розгляд. Підстави для такого рішення є, адже, розглядаючи справу Луценка, суди нижчих інстанцій відмовили в задоволенні клопотань підсудного та його захисту і не допитали заявлених свідків. Крім того, навіть чимало свідків обвинувачення не було допитано в судовому засіданні без поважної причини, що є порушенням принципу безпосередності, передбаченого українським законом про кримінальний процес та права на захист в розумінні Європейської Конвенції про права людини», – пояснила вона.
За її словами, ці порушення є настільки суттєвими, що вони рано чи пізно призведуть до скасування вироку. І краще, щоб це сталося рано.
«Мудріше було б не чекати рішення Європейського суду, а виправити все національним інструментом – рішенням касаційного суду. А скасувавши вирок, касаційний суд мусив би звільнити Луценка з-під варти, оскільки арешт як запобіжний захід щодо Луценка вже було визнано Європейським судом незаконним та політично мотивованим», – наголосила Теличенко.
На її думку, цей крок став би вигідним для влади ще й тому, що позбавляє Юрія Луценка можливості вже зараз звертатися до Європейського суду через порушення його права на справедливий суд.
«Бо в цьому випадку національні інструменти залишилися б не вичерпаними», – пояснює адвокат.
Вона зауважує, що касаційний суд також може не скасовувати вирок, але звільнити Луценка від відбування покарання умовно, зваживши на особу засудженого, його стан здоров’я та визнавши можливим «виправлення без відбування покарання».
«Цинічно? Так. Але не можна не бачити того факту, що інфекція гепатиту в організмі, діабет другого типу, букет решти захворювань та вже відбута частина покарання – достатні підстави до звільнення. Тим більше, що на кону – перспектива взаємовідносин з Європою», – наголошує Теличенко.
«Інша справа, що таке рішення, звичайно ж, не задовольнить Юрія Луценка, і він домагатиметься виправдання. Очевидно, через звернення до ЄСПЛ. Попри тривалі терміни розгляду справ у Страсбурзі, все одно може статися, що рішення за цією скаргою з’явиться ще до наступних президентських виборів. Але і це – варіант, аби не втратити можливість підписати угоду з ЄС», – переконана вона.
Нагадаємо, що адвокати Луценка ще в серпні 2012 року подали касацію у Вищий спецсуд щодо вироку про перевищення службових повноважень, за яким екс-міністра засудили до 4 років позбавлення волі. І лише 12 березня Вищий спецсуд призначив розгляд касаційної скарги Луценка на 2 квітня.