«Він (саміт Східного Партнерства – Ред.) має стати родзинкою головування Литви в Європейському Союзі. Але все йде не так. Мета Східного партнерства – прискорити політичну асоціацію та поглибити економічну інтеграцію з Вірменією, Азербайджаном, Білоруссю, Грузією, Молдовою і Україною, за принципом «більше за більше»: чим більше зроблять шість країн, тим більше вони отримати натомість.
Однією з проблем є те, що ці шість країн мають мало спільного крім того, що вони колись були частиною Радянського Союзу, стверджують, що є європейськими, і до них не належить Росія. Україна трохи образили включивши її разом з великою кількістю малих країн. Про-європейські країни (Грузія та Молдова) засмучені тим, що мають бути включені разом автократіями», – пише експерт.
Так, за словами Лукаса для деяких країн, зокрема Білорусі, діє принцип «менше за менше», а не «більше за більше» і взагалі не зрозуміло чи буде на саміті Аляксандр Лукашенка. Ще більші за Білорусь проблеми з правами людини має Азербайджан, але через його стратегічну важливість для США зокрема, і Заходу загалом, на це зараз ніхто не звертає увагу.
«Некомпетентне і продажне керівництво України хоче дружити з ЄС, лише за умови, що зможе залишити за ґратами лідерів опозиції, фліртувати з кремлівським Митним Союзом і залишати свій енергетичний сектор зношеним і корумпованим. Воно пообіцяло виправитись до травня. Але я не затамовую подих», – пише Лукас.
Читайте також: «Колективному Януковичу» Європа не потрібна
«Грузія і Молдова проводять реальні вибори, де люди при владі і справді програють. До листопада політична ворожнеча між президентом Грузії Міхаілом Саакашвілі і його суперником прем’єр-міністром Бідзіною Іванішвілі може вирішитись. Або ж в країні може початись хаос. Єдина успішна історія Східного Партнерства Молдова нещодавно зазнала краху уряду», – додає він.
«Марно очікувати, що гості особливо зміняться, тому ЄС повинен припинити карати народ в країнах Східного Партнерства за гріхи їх урядів. Лібералізація візового режиму і вільної торгівлі має великий психологічний вплив і підриває автократичні режими і їх розповіді», – переконаний Лукас.