«До сьогодні Україна зробила все можливе, щоб забезпечити, щоб угоду про асоціацію не підписали цього року. Жовтневі парламентські вибори були проведені погано, лідери опозиції Юлія Тимошенко та Юрій Луценко як і раніше перебувають в тюрмі. Останнім часом здійснюється тиск на свободу засобів масової інформації. Не було досягнуто прогресу в інших ключових областях. Багато західних лідерів, в тому числі канцлер Німеччини Ангела Меркель намагалася переконати Януковича припинити вибіркове правосуддя ще в серпні-вересні 2011 року. Тоді склалося враження, що Янукович прийняв це до відома. Однак, як незабаром стало очевидно, що це враження було хибним. Янукович виявився вельми несприйнятливим до зовнішньому тиску і стимулів. Він також абсолютно ясно показав, що його реальний інтерес наразі – виграти президентські вибори в 2015 році…Нинішній статус-кво є кращою позицією для Януковича на його шляху до 2015 року. Тим не менш його простір для маневру скорочується», – пише експерт.
«Ціна політичного виживання Януковича стає все вищою і означає ізоляцію від ЄС на довгі роки і становлення васалом Росії. Тим не менш, ціна втрати влади може стати ще вищою. Це залишило Україну і її суспільство заручниками амбіцій та приватних інтересів і страхів невеликої групи людей при владі», – відмічає вона.
За словами Солоненко, ЄС з часом стало ясно, що пострадянські режими Східної Європи, зокрема Україна, засновані на неородовій моделі відносин «патрон-клієнт», де неформальне і формальне прийняття рішень тісно взаємопов'язані.
«За такої ситуації зовнішні фактори відіграють набагато слабшу роль. ЄС повинен бути терплячим. Потрібен час, щоб з’явилася критична маса акторів, які орієнтуються на державне будівництво і зацікавлені у реформах.
Логіка в тому, що якщо ЄС більше не має чого запропонувати, він все ще може багато вимагати. У контексті президентських виборів 2015 року в Україні питанням є чи дасть підписання угоди Януковичу зелене світло для фальсифікації виборів, або, навпаки, менше простору для маневру?», – додає аналітик.
Читайте також: Між Сходом і Заходом. Києву потрібно позбутися ілюзій щодо можливості гри на два боки