Уряд хоче, щоб ЗМІ відкрили інформацію про своїх власників

20 Лютого 2013, 18:21

За словами міністра юстиції Олександра Лавриновича, йдеться про внесення змін до законів України, якими регулюється сфера ЗМІ: закону «Про телебачення і радіомовлення», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про інформаційні агентства», а також про закони «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців».

Зокрема, законопроектом пропонують передбачити, що, при подачі заяви про видачу чи продовження ліцензії на мовлення, має вказуватися юридична та фактична адреси, код ЄДРПОУ, реєстраційний номер облікової картки платника податків, а за його відсутності – серія та номер паспорта засновника чи співзасновників, власника чи співвласників телерадіоорганізації. Також, має вказуватися така ж інформація щодо акціонерів, які на момент подання заяви володіли пакетами акцій більш як по 5%.

Передбачається зобов’язати інформаційні агентства вказувати у своїх випусках відомості про засновника та співзасновників агенції.

Законопроект передбачає подання відомостей про засновника та співзасновників друкованого видання, а також пов’язаних з ними осіб під час державної реєстрації друкованого ЗМІ тощо.

У законопроекті дається визначення терміну «пов’язані особи». Зокрема, це юридичні або фізичні особи, які здійснюють контроль за засновником та співзасновниками ЗМІ, а також юридична особа, за якою засновник здійснює відповідний контроль.

Згідно із законопроектом, у випадку, коли одним із співзасновників ЗМІ є фізична особа, пов’язаними з нею особами вважаються також члени її сім’ї (чоловік, дружина, діти та батьки, мачуха та вітчим), спільно з якими вона здійснює контроль за ЗМІ.

Крім того, проектом закону пропонується серед підстав відмови в державній реєстрації друкованого ЗМІ передбачити порушення засновником (співзасновниками) вимог статті 10 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» стосовно гарантій від монополізації друкованих ЗМІ.

Пропонується подання ліцензіатом до Національної ради з питань телебачення і радіомовлення заяви протягом 10 робочих днів про переоформлення ліцензії на мовлення у зв’язку зі зміною організаційно-правової форми, умов діяльності ліцензіата.

У міністерстві вважають, що прийняття указаних норм на законодавчому рівні дозволить додатково врегулювати питання прозорості відносин власності щодо засобів масової інформації.

Позначки: