Експерт: Україні потрібна допомога ЄС у переговорах з Росією щодо туркменського газу

17 Лютого 2013, 19:39

Коментуючи заявив міністра енергетики Михайла Ставицького про бажання транспортувати газ з Туркменістану через територію Росії в Україну, експерт зазначив: «Кожен візит в Туркменістан чи з Туркменістану в Україну завершувався висловлюваннями сподівань чи деклараціями про відновлення постачань туркменського газу в Україну. І як бачимо він і нині там. Тому сподіватись на те, що зараз буде щось по-іншому, думаю, не варто. Оскільки нічого ж не змінилося. І в принципі не для того Росія 10 років тому назад доклала зусиль, щоб перервати пряму українсько-туркменську співпрацю в газовій сфері і впровадити в прямі відносини свого агента впливу, мається на увазі схему РосУкрЕнерго, щоб тепер так от погодитися на відновлення постачання туркменського газу в Україну».

За словами Гончара, Україна і Туркменістан самостійно навряд чи можуть вмовити Росію щодо туркменського газу.

«Якби була наполеглива позиція Європейського союзу наприклад щодо Росії в контексті того, що ЄС вимагав би від Росії чіткої позиції і згоди на транзит газу не тільки з Туркменістану, але й з Центральної Азії вцілому – через Росію, Україну в Європу. Тоді Україна і Туркменістан мала би союзника і серйозного союзника. ЄС особливої уваги на цю тему не звертає», – зазначив експерт.

Гончар вважає, що це пов’язано більшою мірою з тим, що «в ЄС не вважають Україну надійним партнером».

«А зав’язуватись ще більшою мірою в постачанні газу зі сходу, себто через Росію, вони також не хочуть. Крім цього, вони мають свій стратегічний план реалізації Транскаспійського газопроводу та Nabucco (газопровід протяжністю 3300 км з Туркменістану і Азербайджану в країни ЄС перш за все через Австрію та Німеччину – Ред.) для того, щоб в такий спосіб туркменський газ потрапив в Європу. Тому якби був в цьому інтерес України, якби вона чітко заявляла і просила Єврокомісію про сприяння, то напевно можна було би сподіватись на те, що вона би висловила якусь позицію з цього приводу. А тому сподіватись на підтримку ЄС з цього питання не доводиться», – переконаний він.

Нагадаємо, Україна шукає нові аргументи, щоб домогтися поступок від Росії на переговорах про створення газотранспортного консорціуму і зниження ціни газу. Зокрема, за підсумками візиту Віктора Януковича у Туркменістан, де було підписано меморандум про співпрацю щодо відновлення закупівель туркменського газу і участі українських компаній в його видобутку, глава українського Міненерго Едуард Ставицький заявив, що Україна збирається постачати газ через територію Росії. Однак, яким чином Київ планує отримати на це згоду Москви, міністр не уточнив.