У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) зробили перший крок на шляху до можливої націоналізації майна Федерації профспілок України (ФПУ). На сайті міністерства оприлюднили проект постанови Кабміну "Про порядок проведення інвентаризації майна загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) колишнього СРСР, яке на 24 серпня 1991 року перебувало на території України", пише "КоммерсантЪ-Украина".
Згідно з проектом постанови, таку інвентаризацію повинен здійснити Фонд держмайна (ФДМ) у шестимісячний строк. Для цього ФДМ повинен за місяць визначити методику інвентаризації та створити регіональні комісії.
Інвентаризації підлягає все майно громадських організацій, у тому числі передане в оренду, для ведення спільної діяльності, в концесію, управління, статутні капітали компаній. Ревізія торкнеться земельних ділянок, будівель, споруд, машин, устаткування, фінансових активів, а також нематеріальних активів. У пояснювальній записці наголошується, що така інвентаризація дозволить створити систему контролю над використанням такого майна, а також "його повернення у державну власність". Основним власником більшої частини майна колишніх громадських профспілкових організацій часів СРСР є ФПУ. Майно також було в організацій споживчої кооперації, приватизованих в 1990-і роки.
Це не перша спроба уряду створити можливості для націоналізації майна ФПУ. Уряд готував законопроект "Про правовий режим майна загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) колишнього СРСР", яким пропонувалося визнати таке майно власністю держави. Останній раз проект документа виносився МЕРТ на громадське обговорення в листопаді минулого року. Тоді законопроект викликав обурення ФПУ: в федерації звинуватили уряд у спробі захоплення майна профспілок. Зараз у міністерстві готують нову редакцію документа.
На нову ініціативу в ФПУ відреагували спокійніше, пообіцявши не заперечувати проти інвентаризації. "Ми втомилися від багаторічного конфлікту навколо нашого майна і готові йти назустріч. Ми вже співпрацюємо з ФДМ і обговорюємо технічні аспекти такої перевірки", – заявив глава ФПУ Юрій Кулик.
За його словами, не варто розраховувати на масову націоналізацію об'єктів федерації. "Давайте подивимося, що з самого початку будувалося за гроші профспілок, а на що давало кошти держава. Тільки не думаю, що уряд багато виграє від цього. Великими будуть збитки – як матеріальні, так і моральні", – додав він.
"Швидше за все, така спокійна реакція показує, що інвентаризувати вже особливо і нема чого – все самі ласі об'єкти продані", – ввважає заступник голови комітету Верховної ради з питань економічної політики Ксенія Ляпіна.
Водночас перевірятимуть використання майна ФПУ, а й об'єктів, проданих протягом більше 20 років. "Поки важко дати відповідь, яка частка цих об'єктів була побудована за державний рахунок, а значить, підлягає поверненню у держвласність. Однак ми повинні пройти цей шлях хоча б для того, щоб назавжди зняти це питання з порядку денного", – заявив екс-міністр економіки народний депутат Анатолій Кінах (Партія регіонів). Він також зазначив, що у разі націоналізації об'єктів уряд має зберегти їх нинішній профіль діяльності, однак не пояснив, яким чином можна цього домогтися. "В уряді і до цього заявляли про повернення раніше відчужених активів, але це малоймовірно. Необхідно шукати порушення, доводячи їх в судовому порядку. Крім того, всі ці об'єкти були продані і перепродані, а значить, новому власнику необхідно виплачувати компенсації, на які в бюджеті немає коштів ", – вважає Ляпіна.